reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Opel Vectra A: demontaż chłodnicy

Opel Vectra A: demontaż chłodnicy

Demontaż chłodnicy nie jest skomplikowany i bez problemu możemy wykonać to sami. W poradniku tym pokażemy jak zdemontować chłodnicę w Oplu Vectra A.

Demontaż chłodnicy nie jest skomplikowany i bez problemu możemy wykonać to sami. W poradniku tym pokażemy jak zdemontować chłodnicę w Oplu Vectra A.

Nie ma potrzeby oddawania auta do warsztatu w celu wymiany chłodnicy. Cała operacja jest łatwa do wykonania. Nie potrzeba również wielu skomplikowanych narzędzi.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż chłodnicy

Pierwszy krok to spuszczenie płynu chłodniczego. Najpierw odkręcamy korek ze zbiorniczka wyrównawczego. Jeśli silnik jest rozgrzany to należy to zrobić bardzo ostrożnie, żeby uniknąć poparzenia. Teraz podstawiamy puste naczynie pod chłodnicę i luzujemy opaskę zaciskową na dolnym przewodzie. Ściągamy przewód i czekamy aż spłynie cała ciecz.

Kolejny krok to odłączenie od chłodnicy górnego gumowego przewodu oraz przewodu prowadzącego do zbiorniczka wyrównawczego. Każdy z nich zamocowany jest za pomocą opasek zaciskowych, które należy wcześniej poluzować. Jeżeli nasze auto jest wyposażone w automatyczną skrzynie biegów to należy poluzować opaski zaciskowe i zdemontować przewody olejowe od chłodnicy. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ich za pomocą czystych szmatek.

Teraz odłączamy przewód elektryczny od wentylatora i wyjmujemy klamry mocujące za pomocą śrubokręta. W tym momencie możemy wyjąć całą chłodnicę. Chwytamy ja i wyciągamy do góry. Chłodnica zamocowana jest na dole na gumowych podporach.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę podczas instalacji nowej chłodnicy powietrza?

Przechodzimy do montażu. Jeśli montujemy nową chłodnicę to należy pamiętać o przełożeniu wentylatora i wyłącznika termicznego. Elementy te instalujemy w taki sam sposób jak na starej chłodnicy. Przed włożeniem nowej chłodnicy sprawdzamy w jakim stanie są dolne tulejki gumowe. Zdarza się, że są popękane lub uszkodzone przez co chłodnica nie może zostać solidnie zamocowana.

Wkładamy chłodnicę razem z wentylatorem w gumowe podpory. Ustawiamy ją odpowiednio i wciskamy w tulejki. Podłączamy przewody elektryczne do wyłącznika termicznego oraz wentylatora. Jeśli mamy automatyczną skrzynię biegów to podłączamy przewody olejowe i zabezpieczamy je za pomocą opasek zaciskowych. Teraz podłączamy przewody gumowe do chłodnicy i zabezpieczamy je opaskami.

Pozostaje nam napełnienie całego układu nowym płynem chłodniczym. Nie polecamy używać wcześniej zlanego. Nowa chłodnica wymaga zdecydowanie świeżego płynu. W silniku 1.7 układ odpowietrza się samoczynnie.

Zobacz też: Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

Uruchamiamy silnik i ustawiamy obroty na około 3500 obr/min i czekamy, aż otworzy się termostat. Rozpoznajemy to poprzez dotyk dolnego przewodu chłodnicy (powinien być gorący). Na koniec sprawdzamy poziom płynu i ewentualnie uzupełniamy do odpowiedniego poziomu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama