| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Opel Omega 2,5 TDS: wymiana skrzyni biegów

Opel Omega 2,5 TDS: wymiana skrzyni biegów

Wymiana skrzyni biegów w Oplu Omedze brzmi dość poważnie. Mając dodatkową pomoc jednej osoby, kanał rewizyjny i zestaw narzędzi jesteśmy w stanie wymienić skrzynię biegów w jeden dzień.

Zaczynamy od odłączenia akumulatora: zdejmujemy obie klemy. Możemy też wyjąć całkowicie akumulator z komory silnika Opla Omegi. Następnie, pamiętając o odpięciu wtyczki czujnika temperatury wymontowujemy kolektor dolotowy z odmą. Teraz możemy zejść pod auto i rozpocząć od rozpięcia czterech wtyczek elektryki skrzyni biegów. Cięgna skrzyni są zabezpieczone spinkami, których wyjęcie umożliwi nam ich odpięcie. Następnie możemy wymontować selektor, pod warunkiem, że najpierw wymontujemy jego cięgno, które jest przykręcone śrubą na klucz 13mm, a sam selektor dwiema po obu stronach. Powinno się go zsunąć z trzpienia wybieraka, podważając jego boki delikatnie do góry.

Zobacz również: Jak określić w domowych warunkach stan skrzyni biegów i mechanizmu różnicowego?

Następnym ważnym etapem będzie rozłączenie przewodów hydraulicznych. Do ich zdjęcia przydadzą się szczypce, którymi przetniemy opaski zaciskowe trzymające przewody w przedniej części skrzyni. Uwalniając je z opasek należy być ostrożnym, a najlepiej podłóżmy sobie miskę lub jakiś większy pojemnik na olej, którego na pewno troszkę wycieknie.

Wał napędowy w Omedze jest kolejną rzeczą jaką musimy odkręcić za pomocą grzechotki nasadowej 17mm. Po odkręceniu od korpusu skrzyni możemy zacząć odkręcać kołnierz dwoma kluczami torx 15 i 20. Teraz odkręcamy rozrusznik płaskim kluczem 17mm, który przykręcony jest do skrzyni i silnika. Do jednej ze śrub, której nie widać i jest do niej trudny dostęp tylko od górnej części silnika, podchodzimy wyczucie. Odkręconą skrzynię blokuje tylko jeszcze układ wydechowy, który jest zamocowany do niej na wsporniku, oraz część wydechu od katalizatora przy silniku.

W momencie zdejmowania tylnej podpory skrzyni niezastąpiona będzie pomoc drugiej osoby, ze względu chociażby na jej wagę i rozmiary. Ze starej skrzyni należy jeszcze wykręcić dwie śruby mocowania układu wydechowego i poduszkę skrzyni, jeśli stara jest dobra i nie mamy zamiaru kupować nowej.

Zobacz również: Jak samodzielnie wymienić olej w skrzyni biegów?

Przy montażu nowej skrzyni do Opla Omegi zwróćmy szczególną uwagę na jej połączenie, w szczególności na wale, gdzie znajdują się specjalne nacięcia i wielowypusty, które muszą być idealnie spasowane. Jakakolwiek niezgodność nie pozwoli na skręcenie skrzyni z silnikiem. 

Resztę części i elementów składamy w odwrotnej kolejności pamiętając o sprawdzaniu poszczególnych elementów czy są dobrze spasowane ze skrzynią. Jeśli kupujemy nową skrzynię do naszej Omegi należałoby jeszcze gdy jest odkręcona, dla ułatwienia wymienić w niej olej na nowy. Na pewno wpłynie to na jej żywotność.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »