| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Jak wyczyścić zawór EGR?

Jak wyczyścić zawór EGR?

Zawór EGR wymaga czyszczenia kiedy auto zużywa więcej paliwa, gaśnie silnik przy wciskaniu sprzęgła lub dojeżdżaniu do świateł. Problem ten jest często spotykany, niezależnie od marki.

Czyszczenie zaworu EGR

W każdym aucie zawór jest umiejscowiony gdzie indziej. Proces czyszczenia zaworu EGR przedstawimy na przykładzie Alfy Romeo i Lancii. W przypadku samochodów innych marek, metoda postępowania jest podobna.

Zobacz galerię: Muscle Cary wczoraj i dziś

Demontaż zaworu EGR

Na początek odkręcamy pokrywę silnika. W niektórych modelach, żeby ją wyjąć należy odkręcić korek wlewu oleju. Odkładamy pokrywę na bok i zakręcamy korek wlewu oleju, zawór EGR znajduje się nad nim. Odpinamy kostkę z kablami idącą do elektromagnesu. Kolejnym krokiem jest odkręcenie dolnego dolotu, przymocowanego za pomocą trzech śrub.

Zobacz również: Jak odsiarczyć akumulator?

Podczas wyjmowania śrub trzeba zwrócić szczególną uwagę na podkładkę metalową. Nie można dopuścić do tego, by wpadła do komory silnika. Możemy mieć problemy z jej wyjęciem i w najgorszym wypadku, może się skończyć remontem silnika.

30 pomysłów na zarabianie w domu (książka)

Następnie wykręcamy pozostałe śruby, co skutkuje poluzowaniem zaworu EGR. Odkręcamy całkowicie śruby i demontujemy zawór EGR.

Śruby odkręcamy bardzo ostrożnie, aby nie wpadły nam do komory silnika.

W miejscu, gdzie był przykręcony EGR widzimy kanały. Najczęściej są one bardzo mocno zabrudzone. Zbierający się nagar najczęściej zmniejsza średnicę wlotu. Za pomocą śrubokrętu zeskrobujemy nagar i wybieramy go z kanału. Najwygodniej będzie posłużyć się odkurzaczem, dzięki temu mamy pewność, że nic nie wleci do komory silnika.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Zobacz również: Kiedy wymieniać świece?

Teraz możemy przejść do właściwego czyszczenia zaworu EGR. Odkręcamy elektromagnes, jest on przykręcony za pomocą czterech śrub torx. Przygotowujemy sobie pojemnik, do którego nalewamy benzynę ekstrakcyjną i wkładamy do niego zawór EGR. Czyścimy dokładnie zawór za pomocą szmatki i pędzelka.

Każda powierzchnia musi być idealnie czysta.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Wylewamy brudną benzynę ekstrakcyjną i napełniamy pojemnik czystą. Ponownie wkładamy zawór i czyścimy go dokładnie. Czynność najlepiej powtórzyć 2-3 razy. Przy okazji warto przeczyścić przepustnicę. Opis postępowania znajduje się w oddzielnym poradniku. Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności. Wykonujemy jazdę próbną, najlepiej dłuższą, niż 10 minut i bez zbędnych przyspieszeń.

Należy pamiętać o odpięciu akumulatora na kilka minut, spowoduje to przystosowanie sterownika do nowych warunków pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »