| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Jak ratować zerwane gwinty?

Jak ratować zerwane gwinty?

Nadmiar siły, zastosowany przy dokręcaniu śruby lub nakrętki, oraz nieumiejętne ich odkręcanie może zaowocować zniszczeniem gwintu. Co zrobić, by naprawić usterkę?

W przypadku śrub mocujących różne elementy ratowanie zerwanych gwintów nie ma sensu. Wymienia się taką śrubę razem z nakrętką na inną i problem przestaje istnieć. Gorzej, gdy zerwie się gwint w bloku silnika, obudowie skrzyni biegów lub innej istotnej i drogiej części. Jeżeli jest on w otworze nieprzelotowym, czyli ślepo zakończonym, a średnica współpracującej z nim śruby nie jest krytyczna, można próbować przegwintować go na większy „rozmiar” z typoszeregu. Tak więc zerwany gwint M 5 można przegwintować na M 6, M 6 na M 8, M 8 na M 10 itd. Ocenę czy jest to czynność, która nie przyniesie strat, należy powierzyć komuś doświadczonemu w naprawach pojazdów lub zaprzyjaźnionemu ślusarzowi.

Nie wolno gwintować otworów przelotowych, takich jak służące do dolewania lub zlewania oleju ze skrzyni biegów, otworów do sprawdzania poziomu oleju w skrzyniach biegów i mechanizmach różnicowych (są takie w starszych modelach samochodów), otworów do spuszczania oleju z silnika itp. Powstające podczas gwintowania opiłki po przedostaniu się do wnętrza mogą spowodować poważne uszkodzenia.

Zobacz również: Jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów?

Śruby i nakrętki, których nie można niczym zastąpić, np. z uwagi na ich specyficzny kształt lub zastosowanie (kontrola poziomu oleju, korki spustowe itp.) można ratować dwojako. Czasem u mechaników można zdobyć tzw śruby i nakrętki nadwymiarowe, których średnica części gwintowanej jest nieco większa, niż w normalnej śrubie. Tak więc gwint nadwymiarowej śruby M – 5 może mieć 5,5 mm, M – 6 – prawie 7 mm itd. Nakrętki nadwymiarowe z kolei mają mniejszą średnicę gwintowanego otworu. Zarówno śruby jak i nakrętki nadwymiarowe mają ten sam skok gwintu co normalne, można więc je więc stosować bez obaw. Wkręcając je trzeba robić to bardzo starannie, z wyczuciem, próbując trafić na resztki zerwanego gwintu. Najlepiej wkręcać je ręcznie, bez kluczy i innych narzędzi, aby czuć pod palcami, czy gwinty śruby i otworu trafiły na siebie. Jeżeli nie trafią, śruba nadwymiarowa może usunąć resztki zerwanego gwintu, powiększając tym samym otwór, a wówczas naprawa może być bardzo kosztowna. Przekonawszy się, że zwoje (nitki) gwintów trafiają na siebie, można dokończyć dokręcanie właściwym narzędziem. Należy robić to jednak z wielkim wyczuciem. Taka regeneracja gwintów nie jest dopuszczalna tam, gdzie śruba pracuje pod dużym obciążeniem, np. mocując poduszki, na których spoczywa silnik.

Zestawy narzędzi do gwintowania można kupić w każdym porządnym sklepie z narzędziami.

Zobacz również: Jak dbać o sprzęgło?

Innym sposobem ratowania zerwanych gwintów, zwłaszcza w korkach spustowych oleju, jest okręcenie resztek gwintu kilkoma warstwami taśmy teflonowej, stosowanej w uszczelnianiu instalacji gazowych i w hydraulice. Należy przy tym stosować grubszą z dostępnych taśm. Na gwint typowy, czyli prawoskrętny, należy nawijać ją w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Trzeba eksperymentalnie dobrać ilość warstw taśmy teflonowej, tak aby śruba wkręcała się w otwór z wyraźnie wyczuwalnym oporem. Po jej wykręceniu trzeba zmienić taśmę na nową. Stara nie nadaje się do ponownego użytku!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »