| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Wybór operatora logistycznego - na co zwrócić uwagę?

Wybór operatora logistycznego - na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru operatora logistycznego, które będzie odpowiedzialny za dystrybucję na terenie Europy? Po czym poznać dobrą firmę logistyczną?

Proces zarządzania przedsiębiorstwem jest na tyle absorbujący, że wiele firm - tam gdzie jest to efektywne - korzysta z różnego rodzaju usług outsourcingu. Jedną z dziedzin, które są najczęściej wyprowadzane na zewnątrz firmy jest zarządzanie logistyczne. Nic dziwnego, bo operacje logistyczne są z jednej strony kosztowne, z drugiej wymagają doświadczonego zespołu i dużej uwagi.

Nie dziwi rozkwit firm logistycznych, a na runku jest miejsce dla dużych międzynarodowych graczy o znanej na świecie renomie, jak i dla mniejszych, które działają od niedawna. Jedni i drudzy odpowiadają na potrzeby określonego typu przedsiębiorców. Jednak po czym poznać, że operator logistyczny, jest profesjonalny?

W zależności od tego, czy potrzebujesz operatora logistycznego na terenie kraju, czy całej Europy oceniana sieć z oczywistych względów różne będą wymogi odnośnie sieci. Ale jednym z podstawowych wymogów dotyczących dobrej sieci jest jej odpowiednie położenie. Oddziały i punkty przeładunkowe powinny znajdować się w dogodnym położeniu względem infrastruktury transportowej, centrów handlowo-przemysłowych oraz biur handlowych i miejsc dostaw klientów. Bliskie położenie węzłów komunikacyjnych, autostrad, tras szybkiego ruchu czy bocznic kolejowych optymalizuje łańcuch dostaw oraz koszty transportu.

Efektywna, dobrze działająca sieć powinna być przede wszystkim spójna. Zapewnić to może system informatyczny, umożliwiający sprawne zarządzanie całą siecią. Renomowani operatorzy logistyczni stosują wszędzie taki sam, autorski system IT do zarządzania transportem i logistyką magazynową. „Dzięki temu np. przesyłka nadana w Polsce będzie widniała pod jednym numerem w systemie w każdym kraju, w którym operator prowadzi działalność” – powiedział Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce. Umożliwia to wysoki poziom kontroli oraz stałe monitorowanie transportu i procesów magazynowych.
Zastosowanie jednego systemu umożliwia optymalizację tras oraz wykorzystania floty. Pomaga zarówno w planowaniu, jak i realizacji zadań, a także w raportowaniu oraz analizie procesów logistycznych. Warto zwrócić uwagę na możliwość połączenia systemu operatora z systemem stosowanym w firmie.

Z perspektywy klienta operatora logistycznego najważniejsze jest, aby przesyłki bezpiecznie i na czas dotarły do miejsca przeznaczenia. Gwarantują to procedury stosowane przez operatora oraz system komunikacji z klientem.
W renomowanych firmach komunikacja przebiega wyjątkowo sprawnie. „Przewóz w każdym kraju jest taki sam, ponieważ wszędzie mamy takie same procedury, procesy oraz strukturę organizacyjną. W przypadku jakichkolwiek problemów, pracownicy od razu reagują i szybko wyjaśniają ich przyczynę, a klient jest o tym natychmiast informowany” – wyjaśnił prezes Lichocik.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK