REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup ciężarówki: jakie trendy obowiązują w 2021 roku?

Zakup ciężarówki
Zakup ciężarówki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakup ciężarówki to nawet w czasie pandemii sposób na utrzymanie ciągłości działania firmy. O czym pamiętać i jak kupować kolejny pojazd?

Pandemiczna stagnacja na rynku transportu kołowego całe szczęście nie trwała zbyt długo. Newralgiczne miesiące to marzec i kwiecień roku 2020. Jako że później ciężarówki ruszyły na drogi pełną parą, właściciele firm transportowych zaczynają zastanawiać się nad kolejnymi zakupami flotowymi. Czemu? Bo nowocześniejsza baza pojazdów to lepsza jakość usług oraz rozwój firmy. Nie bez znaczenia pozostają też normy emisji i ekologiczne ograniczenia w ruchu. To sprawia, że transport coraz łaskawszym okiem patrzy w stronę eko-źródeł zasilania. Przykład? Dobry stanowią ciężarówki LNG.

REKLAMA

Zakup ciężarówki: bo jednocześnie kupuje kilka firm

REKLAMA

Kupowanie coraz większej liczby aut to znak nowych czasów. Warto zauważyć, że niekoniecznie będą one dokonywane przez jednego przedsiębiorcę transportowego. Uważam, że trendem staną się zakupy grupowe finalizowane przez mniejszych przewoźników. To pozwoli im wynegocjować dużo lepsze warunki umowy czy finansowania. - powiedział Tomasz Czyż, ekspert GBOX, Grupa INELO.

Źródło napędu i zbiorowe zakupy nie wyczerpują trendów. Bo świadomy przedsiębiorca powinien pomyśleć też o narzędziach zbierających informacje o pojazdach. Skutek? W ten sposób przewoźnik ma możliwość optymalizowania tras, maksymalizowania ilości zleceń, a także kontrolowania kosztów eksploatacji czy czasu pracy kierowców. Jednym z tego typu rozwiązań jest telematyka i integracja z systemem TMS.

Główne kryterium? Zakup ciężarówki to nie tylko cena!

Nie od dziś wiadomo, że nad Wisłą panuje dyktat... ceny! Tylko czy cena jest głównym kryterium wyboru w segmencie pojazdów ciężarowych? No właśnie nie do końca. Bo liczy się też zaawansowanie konstrukcji, ale przede wszystkim TCO - całkowity koszt posiadania. Dlatego przed zakupem ciężarówki należy przeanalizować utratę wartości, finansowanie, spalanie, cenę serwisów czy trwałość. Te wszystkie czynniki sprawiają, że często nowszy model, pomimo wyższej ceny zakupu, po kilku latach leasingu pozwoli na korzystniejsze rozliczenie całej inwestycji.

Decyzja dotycząca miejsca zakupu wiąże się w głównej mierze z tym, czy przedsiębiorca jest zainteresowany zakupem ciężarówki nowej czy używanej. Te z drugiej ręki nabywa się głównie na Zachodzie - tamtejsze firmy pozbywają się aut segmentu premium, które spełniają normę emisji spalin Euro lub Euro 6. Co ważne, często są to auta po kontraktach serwisowych, czyli regularnie serwisowane w autoryzowanych stacjach obsługi producenta pojazdu. Nowe ciężarówki w zdecydowanej większości są nabywane na terytorium kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakup ciężarówki: pamiętaj o bezpieczeństwie kierowcy!

REKLAMA

Ostatnim z czynników, o których nie można zapominać podczas zakupu ciężarówki w 2021 roku jest... bezpieczeństwo kierowcy. W odpowiednio zaawansowanych pojazdach prowadzący mają do dyspozycji coraz więcej systemów bezpieczeństwa: inteligentne radary, automatyczne hamowanie przed przeszkodami, zaawansowane tempomaty, asystentów pasa ruchu, czy światła w technologii LED.

Musimy pamiętać, że nowe technologie mają służyć w dużej mierze kierowcy. Dzięki nim poprawia się komfort jego pracy i bezpieczeństwo wielogodzinnych i męczących przejazdów, podczas których łatwo o chwilę nieuwagi - podsumowuje Tomasz Czyż.

Źródło: Materiały prasowe Grupa INELO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA