| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zarząd PKP Cargo zaproponował podwyżki dla pracowników

Zarząd PKP Cargo zaproponował podwyżki dla pracowników

200 zł podwyżki dla każdego pracownika - tyle zaproponował zarząd PKP Cargo. Propozycja jest o 50 zł niższa od tej, której domagają się związkowcy.

Zarząd PKP Cargo zaproponował 200 zł podwyżki dla każdego pracownika. To mniej o 50 zł od żądań związkowców. „Ta propozycja wyczerpuje możliwości spółki na ten moment” - powiedział PAP w środę członek zarządu ds. handlowych w PKP Cargo Jacek Neska.

W przeprowadzonym pod koniec sierpnia referendum strajkowym w PKP Cargo prawie wszyscy jego uczestnicy opowiedzieli się za strajkiem. Głównym żądaniem działającego w spółce Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego jest podwyżka płac o 250 zł dla każdego pracownika.

Neska powiedział PAP w Krynicy-Zdroju, gdzie odbywa się Forum Ekonomiczne, że kolejna tura rozmów ze związkami odbyła się na początku tego tygodnia.

Zobacz też: Będzie strajk w PKP Cargo?

„Nie byliśmy w stanie w całości spełnić oczekiwań związkowców, zaproponowaliśmy 200 zł podwyżki na pracownika, co wyczerpało możliwości spółki na ten moment. Wierzymy, że te nasze ustalenia okażą się satysfakcjonujące dla strony społecznej” - dodał.

Zaznaczył, że nie ustalono jeszcze kiedy odbędzie się kolejne spotkanie ze związkami. „Wierzę jednak, że deklaracja zarządu i te nasze ustalenia doprowadzą do porozumienia” - podkreślił.

Dodał, że spółka ciągle szuka kolejnych firm do przejęcia. W maju br. PKP Cargo sfinalizowało przejęcie 80 proc. udziałów Advanced World Transport, drugiego co do wielkości kolejowego przewoźnika towarowego w Czechach i jednego z największych prywatnych przewoźników w Europie.

„Polski rynek nie wykazuje możliwość istotnego wzrostu. Wyczerpuje się możliwość przewozu towarów masowych tj. węgla czy kruszywa. Tak więc jedyną szansą na rozwój firmy i wzrost jej wartości jest dywersyfikacja geograficzna i tutaj szukamy okazji i możliwości przejęć potencjału produkcyjnego” - wyjaśnił.

Członek zarządu PKP Cargo zaznaczył, że spółka szuka również firm do przejęcia w segmentach, w których nie jest dotychczas silnie obecna. Neska wymienił tutaj m.in. przemysł chemiczny i petrochemiczny. „W tym zakresie też szukamy celów do przejęcia” - dodał.

Zobacz też: Zysk netto Grupy PKP Cargo w pierwszym półroczu 2015 r.

W jego ocenie jedną z szans rozwoju spółki jest również zwiększenie współpracy z Chinami. Obecnie spółka obsługuje 10 pociągów do Chin tygodniowo. Neska przyznał, że to niewiele, ale zauważył, że jeszcze rok temu „takie pociągi wydawały się mrzonką”.

„Teraz w rozmowach z naszym chińskim partnerem za każdym razem, jak my - w naszych konserwatywnych biznesplanach - piszemy 10 (pociągów) to nasz partner dopisuje jedno lub dwa zera. To pokazuje potencjał tej współpracy” - ocenił.

Neska ujawnił, że na zwiększeniu ilości połączeń szczególnie zależy chińskim prowincjom, które są położone z dala od morzą. „W regionach tych produkowane są towary wysokowartościowe, gdzie bardzo ważna jest rotacja kapitału – czyli musi on jak najszybciej dotrzeć do odbiorcy końcowego, żeby on mógł za to zapłacić” - powiedział Neska.

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w Unii Europejskiej. W 2014 r. grupa PKP Cargo osiągnęła 4,257 mld zł przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln ton ładunków. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie - wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jej głównym akcjonariuszem jest PKP. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »