REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym

Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym. Fot. Fotolia
Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie ładunki były najczęściej przewożone w transporcie samochodowym w październiku i listopadzie 2014 r.? Jakie w tym okresie były najpopularniejsze kierunki?

Pojazdy, materiały budowlane oraz maszyny/urządzenia to trzy najczęściej przewożone ładunki w transporcie samochodowym – wynika z analizy blisko 12 000 zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl, serwisie łączącym poszukujących produktów oraz usług wraz z ich dostawcami. Ponad połowa respondentów planuje transport wyłącznie na terenie naszego kraju, a ciężar przewożonego ładunku najczęściej nie przekracza 2 ton.

REKLAMA

Transport krajowy, a międzynarodowy

REKLAMA

Analiza zapytań ofertowych złożonych w okresie od 1 listopada 2013 do 29 października 2014 r. w serwisie Oferteo.pl pokazuje, że ponad połowa ładunków (56,5% zlecających transport) przewożona jest na terenie naszego kraju. Na drugim miejscu plasuje się import do Polski (23,9% zapytań) a na trzecim eksport z Polski (17,9%). Zaledwie 1,7% respondentów poszukuje w Polsce firmy, której zleci transport ładunku poza granicami naszego kraju.

Jak wynika z analizy Oferteo.pl, na czele najpopularniejszych ładunków przewożonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy plasują się pojazdy (1/5 zapytań, 20,1%). Kolejne miejsca w rankingu należą do materiałów budowlanych (14,5% zapytań) oraz maszyn i urządzeń, które stanowią 14% ogółu transportowanych towarów.

Przewożone ładunki są stosunkowo lekkie, gdyż najczęściej ważą mniej niż 2 tony (37,2% zapytań). Wielkogabarytowe towary o wadze ponad 24 ton stanowią jedną piątą wszystkich zapytań ofertowych (19,6%).

Zobacz też: Test Opel Meriva 1.6 CDTI 136 KM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co najczęściej przewoziło się w Polsce?

W samochodowym transporcie krajowym najczęściej przewozi się materiały budowlane (17,4% zapytań), maszyny i urządzenia (15,8%) oraz meble (10,4%).
Respondenci dysponują zazwyczaj ładunkiem o ciężarze do 2 ton (35,5%), a co czwarty -  (23,7%) towarami o ciężarze od 2 do 7,5 ton.
Najwięcej towarów jest ładowanych w województwie śląskim, a rozładowywanych w województwie mazowieckim. Trzema najaktywniejszymi miastami transportowymi w Polsce są Warszawa, Wrocław i Kraków. W stolicy załadowuje się i rozładowuje odpowiednio 3,96% oraz 4,24% przewożonych towarów.

Import do Polski

Jak wynika z analizy, co czwarte zapytanie miało na celu znalezienie firmy transportowej, która dostarczy do Polski ładunek z zagranicy, najczęściej z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Ponad połowę importowanych ładunków (50,6%) stanowią pojazdy. Na dalszych miejscach plasują się maszyny i urządzenia (17,7%) oraz palety (5,8%).

Podobna liczba respondentów zamierza zlecić import ładunków o wadze do 2 ton oraz między 2 a 7,5 tony – odpowiednio 39,8% oraz 38,5%.

Eksport z Polski

Analiza Oferteo.pl pokazuje, że najczęściej wybieranymi kierunkami eksportu towarów z Polski są Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja. Przewożone są materiały budowlane (19,9%), palety (13,7%) oraz pojazdy (12,3%).
W eksporcie dominują ładunki o ciężarze mniejszym niż 2 tony (40,8% zapytań).

Zobacz też: Test Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 82: w mieście zakwitł kaktus

Transport poza granicami Polski

Najmniejszą część zapytań w Oferteo.pl stanowiły formularze związane z transportem ładunków poza granicami Polski, najczęściej na terenie Niemiec, ze Słowacji do Niemiec oraz z Niemiec do Wielkiej Brytanii. Zleceniodawcy chcą przewozić pojazdy (21,6%), palety (14,1%) oraz opał (11,1%).
W tej kategorii transportu mamy do czynienia z najcięższymi ładunkami, bo o wadze od 7,5 do 24 ton (29,1% zapytań) oraz powyżej 24 ton (30,7%).

Ile trwa transport?

Ponad 2/3 zleceniodawców (69,2%) przewiduje, że transport ich ładunku zostanie zrealizowany w ciągu tygodnia, najlepiej na drugi dzień (13,9%). Co szósty respondent (16,6%) jest gotowy poczekać na transport do 2 tygodni od momentu załadunku, a co jedenasty (8,7%) przeznacza na przewóz okres dłuższy niż 3 tygodnie.

Zobacz też: Test Hyundai ix35 CRDi 136 KM aut. AWD

Z jakim wyprzedzeniem składane jest zapytanie o transport?

Z analizy zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl wynika, że firmy transportowe poszukiwane są stosunkowo późno. Zleceniodawcy chcą najczęściej, żeby załadunek nastąpił w ciągu tygodnia (84,7% zapytań). Zaledwie 8,5% zapytań składa się z wyprzedzeniem co najmniej 2 tygodni.

Zmiany w trendach transportowych

REKLAMA

„Porównanie wniosków z tegorocznej analizy do wyników podobnego badania, przeprowadzonego przez Oferteo.pl na przełomie lat 2012 i 2013, pokazuje wzrost popularności usług transportowych. Liczba zapytań ofertowych zwiększyła się o 27,7% (9 382 zapytań w roku 2013 oraz 11 979 zapytań w roku 2014). Podobnie jak w analogicznym okresie ubiegłego roku, rynek transportowy wykazuje największe zapotrzebowanie na transport krajowy (56,5% w roku 2014 w stosunku do 53,7% w roku 2013)” – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Choć czołówka najpopularniejszych ładunków pozostała bez zmian, widoczny jest wzrost zainteresowania pojazdami o 2,2 punktu procentowego (17,9% w roku 2013, 20,1% w roku 2014) oraz spadek popularności materiałów budowlanych o 1,5 punktu procentowego (16% w roku 2013, 14,5% w roku 2014). Największy wzrost łącznie odnotował transport palet – w roku 2013 miał 4-procentowy udział w ogóle zapytań, a w roku 2014 było to już 8,6%.
Porównanie wyników pozwala również na stwierdzenie, że spedytorzy przewożą teraz lżejsze ładunki – w roku 2014 transport ładunków do 2 ton stanowił 37,2%, przy czym w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 34,9% (w roku 2013 ciężar od 2 do 7,5 ton stanowił 26,9% ogółu zapytań, od 7,5 do 24 ton 17%, a powyżej 24 ton – 21,2%).

„Rynek transportowy staje się coraz bardziej dynamiczny, gdyż skraca się zakładany czas realizacji zlecenia. W ostatnim czasie o 7,2 punktu procentowego wzrósł odsetek zleceniodawców, którzy chcą przewieźć ładunek zaledwie w ciągu 1 tygodnia” – dodaje Karol Grygiel.

Przedstawione dane pochodzą z analizy 11 979 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 listopada 2013 do 29 października 2014 r. przez osoby poszukujące firmy transportowej.

Zobacz też: Test Audi A7 Sportback 3.0 TFSI facelifting: kropka nad i!

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl, zarejestrowani w serwisie Dostawcy towarów i Wykonawcy usług mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.
Klienci poszukujący konkretnej usługi lub towaru, mogą w jednym miejscu, bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert, Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Źródło: Materiały prasowe Oferteo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA