reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Odliczenie VAT z faktur otrzymanych od małych podatników

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych od małych podatników

Jako firma transportowa współpracujemy z kierowcami posiadającymi (na gruncie ustawy o VAT) status małych podatników. Kierowcy ci prowadzą własne działalności gospodarcze (są to podwykonawcy). Czasami oświadczają nam, że rozliczają się metodą kasową. Kiedy jest możliwe jest odliczenie VAT z faktur otrzymywanych od ww. kierowców?

Zobacz też: Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT

Przykład

TransX Sp. z. o. zajmuje się świadczenie usług transportu i spedycji. W ramach prowadzonej działalności Spółka nawiązała współpracę z kierowcą będącym małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową - kierowca świadczy na rzecz Spółki usługę kierowania pojazdem. 3 listopada 2014 r. Spółka otrzymała od kierowcy fakturę dokumentującą wykonane przez kierowcę usługi w październiku 2014 r. (na fakturze tej widniała adnotacja "metoda kasowa'). Spółka zapłaciła należne kierowcy wynagrodzenie dopiero 1 grudnia 2014 r. Spółka może odliczyć VAT z faktury otrzymanej od kierowcy w rozliczeniu za grudzień 2014 r., gdyż w tym okresie zostały spełnione obie przesłanki uprawniające do dokonania odliczenia: powstał obowiązek podatkowy podatkowy po stronie świadczącego usługę kierowcy (miało to miejsce w dacie zapłaty przez Spółkę wynagrodzenia, czyli 1 grudnia 2014 r.), a ponadto Spółka dysponowała fakturą (fakturę Spółka otrzymała już w listopadzie 2014 r.).         

Jak wynika z powyższego przykładu, dla powstania prawa do odliczenia VAT z faktur otrzymanych od małych podatników (rozliczających się metodą kasową) decydujące znaczenie ma moment dokonanie zapłaty przez korzystającego ze świadczeń oferowanych przez małego podatnika. Co natomiast w sytuacji gdy należne małemu podatnikowi wynagrodzenie zostanie uregulowane częściowo? W takim przypadku, można będzie odliczyć VAT w tej części, jakiej dotyczy zapłata (pod warunkiem oczywiście posiadania faktury).         

Zobacz też: Stawka VAT na usługi transportu pacjentów

Przykład   

Firma transportowa TXG Sp. z o.o. zleciła kierowcy będącemu małym podatnikiem (rozliczającym się metoda kasową) wykonanie usługi przejazdu w dniu 3 grudnia 2014 r., na trasie z Gdańska do Poznania. 15 grudnia 2014 r. Spółka otrzymała od kierowcy fakturę (na fakturze tej widniała adnotacja "metoda kasowa'). 22 grudnia 2014 r. Spółka zapłaciła na rzecz kierowcy połowę należności określonej na fakturze. Pozostała część wynagrodzenia została wypłacona 2 stycznia 2015 r. W rozliczeniu za grudzień 2014 r. Spółka będzie uprawniona do odliczenia połowy podatku VAT określonego na wystawionej przez kierowcę fakturze, gdyż w odniesieniu do tej części należności powstał obowiązek podatkowy po stronie kierowcy, w związku z jej zapłatą przez Spółkę, a ponadto Spółka dysponowała fakturą. Pozostałą kwotę podatku Spółka będzie mogła odliczyć w rozliczeniu za styczeń 2015 r., kiedy to miała miejsca zapłata brakującej części wynagrodzenia.        

Tekst: Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama