reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Stawka VAT na usługi transportu pacjentów

Stawka VAT na usługi transportu pacjentów

Firma będzie świadczyła usługi transportu karetkami na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że w zależności od sytuacji pacjenta, jego choroby i możliwości ruchowych należności za transport będą otrzymywane w całości od zamawiającego usługę lub w części od zamawiającego usługę a w części ze środków publicznych. W jakiej wysokości podatek VAT powinien zostać zastosowany do wykonywanych czynności?

Pytanie

Jesteśmy firmą transportową (zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT). Obecnie zakupiliśmy 6  pojazdów transportu sanitarnego, którymi zamierzamy przewozić odpłatnie chorych/pacjentów z dysfunkcjami ruchowymi do/ze szpitali, na rehabilitacje, do/od lekarzy itp. Odbiorcami naszych usług będą bądź osoby indywidualne bądź instytucje (np. domy pomocy społecznej, które w zakresie swoich czynności przewożą pacjentów do placówek ochrony zdrowia). Nabyte pojazdy spełniają wszystkie cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach dla tego typu pojazdów (są to karetki). Świadczone usługi wykonywane będą na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że w zależności od sytuacji pacjenta, jego choroby i możliwości ruchowych należności za transport będą otrzymywane w całości od zamawiającego usługę lub w części od zamawiającego usługę a w części ze środków publicznych. Zastanawiamy się, w jakiej wysokości podatek VAT winniśmy zastosować do wykonywanych czynności?

Zobacz też: Firmy transportowe z Łotwy i Estonii zyskują na Euro

Odpowiedź

Usługi transportu sanitarnego wykonywane ze względu na wskazania medyczne, świadczone przy użyciu specjalistycznych środków transportu korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (VAT). Powyższe zwolnienie stosuje się niezależnie od faktu czy odbiorcami usług są  osoby indywidualne czy też różnego typu instytucje publiczne/firmy prywatne. Nie ma tutaj znaczenia także źródło z jakiego otrzymano środki pieniężne.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie, jak i zaniechanie. Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez pojęcie świadczenia usług należy rozumieć przede wszystkim określone zachowanie się podatnika (w uproszczeniu przedsiębiorcy) na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Dodatkowo, świadczenie to winno być odpłatne.

W analizowanej sytuacji ww. przesłanki są spełnione. Prowadzą Państwo działalność gospodarczą, której zakresem objęty jest przewóz. W ramach wykonywanych czynności będą Państwo występować jako usługodawca. Osoby korzystające z transportu będą miały status usługobiorcy. Wprowadzona jest również odpłatność. Zatem, będą Państwo wykonywać czynności, z zasady, opodatkowane podatkiem VAT. Przy czym, w tej konkretnej sytuacji można skorzystać ze zwolnienia z analizowanego podatku.

Zobacz też: Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama