REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi

Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi.
Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli podatnik ma trudności z uzyskaniem zapłaty od kontrahenta za dostarczony towar lub wyświadczoną usługę, może skorzystać on z tzw. ulgi za złe długi, czyli dokonania korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dokonanej czynności na podstawie art. 89a ustawy o VAT.

Wymagane jest przy tym uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności, a więc upłynięcie okresu 150 dni od momentu upływu terminu płatności, w trakcie którego to okresu wierzytelność nie mogła zostać uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie (art. 89a ust. 1a ustawy o VAT). Jeśli uprawdopodobnienie nieściągalności dotyczy jedynie części kwoty, korektę stosuje się odpowiednio. Dodatkowo dłużnik podatnika nie może znajdować się w trakcie postępowania upadłościowego bądź likwidacji – ani w momencie dostawy towaru lub świadczenia usług, ani na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej w której wierzyciel koryguje podatek. Kolejnym warunkiem jest termin zawity, tj. nie może minąć dwa lata od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność, licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona.

REKLAMA

Zobacz też: Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta w branży logistycznej?

REKLAMA

Zgodnie z art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, korektę należy przy tym złożyć w okresie, w którym upłynął 150. dzień terminu przewidzianego przez art. 89a ust. 1a ustawy o VAT. W przypadku braku realizacji uprawnienia we wskazanym terminie podatnik zachowuje prawo do dokonania korekty deklaracji za okres, w którym ten termin upłynął. Przy czym jeżeli strony zawarły porozumienie o przedłużeniu terminu płatności, wówczas 150-dniowy okres, po upływie którego wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi liczony powinien być od ustalonego przez strony w drodze porozumienia terminu[1].

Jeżeli należność została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie już po złożeniu deklaracji podatkowej zawierającej korektę, obowiązkiem wierzyciela wynikającym z art. 89a ust. 4 ustawy o VAT jest zwiększenie podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta.

Zobacz też: Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co jednak, gdy strony postanowiły umorzyć wierzytelność?

REKLAMA

W dniu 19 listopada 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok o sygn. akt I FSK 1298/14 stwierdzając, że jeżeli przed upływem 150 dni od nieuregulowania należności przedsiębiorcy zawrą porozumienie co do jej umorzenia, dłużnik nie musi korygować VAT. W przedmiotowej sprawie korekta nie jest konieczna, ponieważ w momencie upływu 150-dniowego terminu wierzytelność na skutek umorzenia już nie istnieje, nie mogła być ona więc w żaden sposób uregulowana lub zbyta.

Tym samym brak po stronie dłużnika obowiązku skorygowania podatku naliczonego jest symetryczny względem sytuacji podatkowej wierzyciela, który zwolnił go z długu. Wierzycielowi nie przysługiwać będzie więc uprawnienie do zmniejszenia podatku należnego, nie zaistnieje bowiem przypadek nieściągalności wierzytelności określony w art. 89a ust. 1 ustawy o VAT. Aby bowiem należność była nieściągalna, musi w ogóle istnieć.

Tekst: Piotr Sobczak, Praktykant w zespole VAT ECDDP Sp. z o.o.


[1]    por. interpretacja indywidualna z 22.04.2013 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, znak ITPP1/443-68a/13/MS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA