reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.?

Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.?

Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się transportem wyrobów akcyzowych (olejów i paliw) przemieszanych z Niemiec (oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej) do Polski. Pragniemy uzyskać informację, czy zmiany w akcyzie, które wejdą w życie od 1.01.2016 r. oznaczają dodatkowe obowiązki dla firm transportowych. Czy w 2016 r. dojdzie do zmian rodzaju dokumentów, które mają być dołączane do przesyłki wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo.

Przemieszczenie wyrobów akcyzowych przykładowo z terytorium Niemiec na terytorium Polski stanowi nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych. W przypadku olejów i paliw, transakcja ich nabycia wewnątrzwspólnotowego może być dokonana z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy lub poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Wybrany sposób przemieszczenia wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo determinuje rodzaj dokumentów stosowanych podczas ich przemieszczenia.

Zobacz też: Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta w branży logistycznej?

Nabycie wewnątrzwspólnotowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy

W okresie od 1.01.2016 r., tak jak obecnie, dla zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych, co do zasady konieczne będzie złożenie odpowiedniego zabezpieczenia akcyzowego oraz wystawienie elektronicznego dokumentu e-AD.

Nowością wchodząca w życie od 1.01.2016 r. będzie brak konieczności składania zabezpieczenia akcyzowego w przypadku stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych objętych zerową stawką akcyzy (art. 41 ust. 1a ustawy o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2016 r.).

W 2016 r. nie zostanie zniesiony obowiązek dołączania do przesyłki wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy wydruków odpowiednich dokumentów. Zatem w przypadku wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy nadal wymagane będzie dołączenie:

  1. wydruku dokumentu e-AD z nadanym numerem referencyjnym albo wydruku dokumentu handlowego np. faktury, w którym umieszczono numer referencyjny nadany w Systemie e-AD związany z przemieszczaniem danych wyrobów akcyzowych,
  2. dokumentem zastępującym e-AD (w przypadku awarii systemu elektronicznego służącego do wystawiania e-AD).

Na gruncie przepisów obowiązujących od 1.01.2016 r., stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy dla nabycia wewnątrzwspólnotowego olejów smarowych i pozostałych olejów (o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99) wymagać będzie dołączenia do przesyłki tych wyrobów dokumentu handlowego (np. faktury lub listu przewozowego). W tym zakresie nie dojdzie więc do zmiany istniejących reguł.

Zobacz też: Umorzenie odsetek od zobowiązań handlowych przez wierzyciela a przychód podatkowy

Nabycie wewnątrzwspólnotowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy

W obecnym stanie prawnym, z uwagi na nieprecyzyjne brzmienie art. 77 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, istnieją wątpliwości czy nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, przemieszczanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wymaga zawsze wystawienia przez zagranicznego dostawcę dokumentu UDT (uproszczony dokument towarzyszących) bądź dokumentu handlowego spełniającego funkcję UDT. Niektóre organy podatkowe stoją na stanowisku, że obowiązek wystawienia UDT odnosi się do nabycia wewnątrzwspólnotowego wszystkich wyrobów akcyzowych przemieszczanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Od 1.01.2016 r. zmienione brzmienie art. 77 ust. 1 ustawy o podatku  akcyzowym nie będzie pozostawiać wątpliwości, iż dokument UDT, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego, odnosić się będzie wyłącznie do wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, przemieszczanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Tak jak to ma miejsce obecnie, dokument UDT będzie mógł zostać zastąpiony dokumentem handlowym spełniającym funkcję UDT. Przypomnieć jednocześnie należy, że załącznik nr 2 określa wyroby akcyzowe objęte co do zasady procedurą zawieszenia poboru akcyzy i obowiązkiem produkcji w składzie podatkowym.

Zobacz też: Wymogi pozwalające opodatkować daną transakcję jako eksport towaru z terytorium Polski

Przykład:

Olej o kodzie CN 2710 19 99 jest wyrobem akcyzowym, który nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Jednocześnie wyrób ten jest objęty w Polsce stawką akcyzy w wysokości 1180,00 zł/1000 litrów. W obecnym stanie prawnym część organów podatkowych wymaga, aby przemieszczenie oleju o kodzie CN 2710 19 99 w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy dokonywane było w oparciu o dokument UDT. Od 1.01.2016 r. nie powinno już być wątpliwości, iż nabycie wewnątrzwspólnotowe oleju o kodzie CN 2710 19 99, dokonywane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie będzie wiązać się z koniecznością wystawienia UDT (dokumentu handlowego zastępującego UDT).

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. z o. o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama