Kategorie

Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.?

Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.? Fot. Fotolia
Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.? Fot. Fotolia
Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się transportem wyrobów akcyzowych (olejów i paliw) przemieszanych z Niemiec (oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej) do Polski. Pragniemy uzyskać informację, czy zmiany w akcyzie, które wejdą w życie od 1.01.2016 r. oznaczają dodatkowe obowiązki dla firm transportowych. Czy w 2016 r. dojdzie do zmian rodzaju dokumentów, które mają być dołączane do przesyłki wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo.

Przemieszczenie wyrobów akcyzowych przykładowo z terytorium Niemiec na terytorium Polski stanowi nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych. W przypadku olejów i paliw, transakcja ich nabycia wewnątrzwspólnotowego może być dokonana z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy lub poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Wybrany sposób przemieszczenia wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo determinuje rodzaj dokumentów stosowanych podczas ich przemieszczenia.

Zobacz też: Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta w branży logistycznej?

Nabycie wewnątrzwspólnotowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy

Reklama

W okresie od 1.01.2016 r., tak jak obecnie, dla zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych, co do zasady konieczne będzie złożenie odpowiedniego zabezpieczenia akcyzowego oraz wystawienie elektronicznego dokumentu e-AD.

Nowością wchodząca w życie od 1.01.2016 r. będzie brak konieczności składania zabezpieczenia akcyzowego w przypadku stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych objętych zerową stawką akcyzy (art. 41 ust. 1a ustawy o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2016 r.).

W 2016 r. nie zostanie zniesiony obowiązek dołączania do przesyłki wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy wydruków odpowiednich dokumentów. Zatem w przypadku wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy nadal wymagane będzie dołączenie:

 1. wydruku dokumentu e-AD z nadanym numerem referencyjnym albo wydruku dokumentu handlowego np. faktury, w którym umieszczono numer referencyjny nadany w Systemie e-AD związany z przemieszczaniem danych wyrobów akcyzowych,
 2. dokumentem zastępującym e-AD (w przypadku awarii systemu elektronicznego służącego do wystawiania e-AD).

Na gruncie przepisów obowiązujących od 1.01.2016 r., stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy dla nabycia wewnątrzwspólnotowego olejów smarowych i pozostałych olejów (o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99) wymagać będzie dołączenia do przesyłki tych wyrobów dokumentu handlowego (np. faktury lub listu przewozowego). W tym zakresie nie dojdzie więc do zmiany istniejących reguł.

Zobacz też: Umorzenie odsetek od zobowiązań handlowych przez wierzyciela a przychód podatkowy

Nabycie wewnątrzwspólnotowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy

W obecnym stanie prawnym, z uwagi na nieprecyzyjne brzmienie art. 77 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, istnieją wątpliwości czy nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, przemieszczanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wymaga zawsze wystawienia przez zagranicznego dostawcę dokumentu UDT (uproszczony dokument towarzyszących) bądź dokumentu handlowego spełniającego funkcję UDT. Niektóre organy podatkowe stoją na stanowisku, że obowiązek wystawienia UDT odnosi się do nabycia wewnątrzwspólnotowego wszystkich wyrobów akcyzowych przemieszczanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Od 1.01.2016 r. zmienione brzmienie art. 77 ust. 1 ustawy o podatku  akcyzowym nie będzie pozostawiać wątpliwości, iż dokument UDT, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego, odnosić się będzie wyłącznie do wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, przemieszczanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Tak jak to ma miejsce obecnie, dokument UDT będzie mógł zostać zastąpiony dokumentem handlowym spełniającym funkcję UDT. Przypomnieć jednocześnie należy, że załącznik nr 2 określa wyroby akcyzowe objęte co do zasady procedurą zawieszenia poboru akcyzy i obowiązkiem produkcji w składzie podatkowym.

Zobacz też: Wymogi pozwalające opodatkować daną transakcję jako eksport towaru z terytorium Polski

Przykład:

Olej o kodzie CN 2710 19 99 jest wyrobem akcyzowym, który nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Jednocześnie wyrób ten jest objęty w Polsce stawką akcyzy w wysokości 1180,00 zł/1000 litrów. W obecnym stanie prawnym część organów podatkowych wymaga, aby przemieszczenie oleju o kodzie CN 2710 19 99 w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy dokonywane było w oparciu o dokument UDT. Od 1.01.2016 r. nie powinno już być wątpliwości, iż nabycie wewnątrzwspólnotowe oleju o kodzie CN 2710 19 99, dokonywane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie będzie wiązać się z koniecznością wystawienia UDT (dokumentu handlowego zastępującego UDT).

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. z o. o.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.