reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi

Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi

Jeśli podatnik ma trudności z uzyskaniem zapłaty od kontrahenta za dostarczony towar lub wyświadczoną usługę, może skorzystać on z tzw. ulgi za złe długi, czyli dokonania korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dokonanej czynności na podstawie art. 89a ustawy o VAT.

Wymagane jest przy tym uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności, a więc upłynięcie okresu 150 dni od momentu upływu terminu płatności, w trakcie którego to okresu wierzytelność nie mogła zostać uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie (art. 89a ust. 1a ustawy o VAT). Jeśli uprawdopodobnienie nieściągalności dotyczy jedynie części kwoty, korektę stosuje się odpowiednio. Dodatkowo dłużnik podatnika nie może znajdować się w trakcie postępowania upadłościowego bądź likwidacji – ani w momencie dostawy towaru lub świadczenia usług, ani na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej w której wierzyciel koryguje podatek. Kolejnym warunkiem jest termin zawity, tj. nie może minąć dwa lata od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność, licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona.

Zobacz też: Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta w branży logistycznej?

Zgodnie z art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, korektę należy przy tym złożyć w okresie, w którym upłynął 150. dzień terminu przewidzianego przez art. 89a ust. 1a ustawy o VAT. W przypadku braku realizacji uprawnienia we wskazanym terminie podatnik zachowuje prawo do dokonania korekty deklaracji za okres, w którym ten termin upłynął. Przy czym jeżeli strony zawarły porozumienie o przedłużeniu terminu płatności, wówczas 150-dniowy okres, po upływie którego wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi liczony powinien być od ustalonego przez strony w drodze porozumienia terminu[1].

Jeżeli należność została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie już po złożeniu deklaracji podatkowej zawierającej korektę, obowiązkiem wierzyciela wynikającym z art. 89a ust. 4 ustawy o VAT jest zwiększenie podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta.

Zobacz też: Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.?

Co jednak, gdy strony postanowiły umorzyć wierzytelność?

W dniu 19 listopada 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok o sygn. akt I FSK 1298/14 stwierdzając, że jeżeli przed upływem 150 dni od nieuregulowania należności przedsiębiorcy zawrą porozumienie co do jej umorzenia, dłużnik nie musi korygować VAT. W przedmiotowej sprawie korekta nie jest konieczna, ponieważ w momencie upływu 150-dniowego terminu wierzytelność na skutek umorzenia już nie istnieje, nie mogła być ona więc w żaden sposób uregulowana lub zbyta.

Tym samym brak po stronie dłużnika obowiązku skorygowania podatku naliczonego jest symetryczny względem sytuacji podatkowej wierzyciela, który zwolnił go z długu. Wierzycielowi nie przysługiwać będzie więc uprawnienie do zmniejszenia podatku należnego, nie zaistnieje bowiem przypadek nieściągalności wierzytelności określony w art. 89a ust. 1 ustawy o VAT. Aby bowiem należność była nieściągalna, musi w ogóle istnieć.

Tekst: Piotr Sobczak, Praktykant w zespole VAT ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama