reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania przy WDT?

Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania przy WDT?

Czy koszty transportu związanego z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru powinny być włączone w podstawę opodatkowania tej dostawy? Jak prawidłowo udokumentować oraz zdeklarować wartość nabytych usług transportowych dla celów WDT? Co w przypadku ujęcia w odrębnych pozycjach faktury towarów i kosztów ich transportu?

Spółka XYZ w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wywozu towarów z Polski na terytorium innych państw członkowskich UE, głównie Anglii. Podatnik ponosi koszty usług świadczonych przez firmy kurierskie, a następnie obciąża nimi odbiorców towarów.

Na fakturze dokumentującej WDT Spółka XYZ na życzenie kontrahentów osobno pozycjonuje towary ze stawką 0%, a osobno koszty związane z nabytymi usługami transportowymi (również opodatkowane wg stawki 0%). Przy czym, Podatnik nie zawierał z nabywcami żadnych umów przewidujących osobne rozliczenie kosztów transportu. Spółka XYZ wykazuje całość świadczenia (zarówno dostawę towarów, jak i usługi przewozowe) w poz. 31 deklaracji VAT-7 (podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów).

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru

Czy postępowanie Podatnika jest prawidłowe w świetle ustawy o VAT? 

Zgodnie z brzemieniem art. 29 ust.1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, która obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Co prawda ustawodawca nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem „całość świadczenia należnego”, to warto w tym miejscu odnieść się do art. 78 Dyrektywy 2006/112/WE, który wskazuje elementy podstawy opodatkowania: podatki, cła, opłaty i inne należności, z wyjątkiem samego VAT; koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Dokonując wykładni art. 29 ust. 1 ww. ustawy z uwzględnieniem treści unormowań Dyrektywy, można dojść do przekonania, że usługa transportowa jest świadczeniem powiększającym podstawę opodatkowania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Stąd, koszty transportu związane z WDT należy potraktować jako element świadczenia zasadniczego, a więc: wliczyć do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy, a nadto ustalić moment powstania obowiązku podatkowego oraz stawkę podatku VAT tak jak dla WDT. Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe, przykładowo: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14 lutego 2012 r. (sygn. ITTP2/443-1662/11/MD) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2011 r. (sygn. ILPP4/443-246/11-4/ISN).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama