Kategorie

Jak dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych w ramach zwolnienia od akcyzy?

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Zwolenienie z akcyzy. Na jakich zasadach
Zwolenienie z akcyzy. Na jakich zasadach
ShutterStock
Na czym polega reguła dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych (węgla kamiennego, koksu i węgla brunatnego) z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy.

Nie tylko sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju na cele objęte zwolnieniem od akcyzy wiąże się z koniecznością wystawienia dokumentu dostawy. Otóż, pośredniczące podmioty węglowe, które pragną zastosować zwolnienie od akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych również winny pamiętać o obowiązku wystawienia dokumentu dostawy. W przedmiotowym artykule przedstawione zostaną reguły dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych (węgla kamiennego, koksu i węgla brunatnego) z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy.

Co to jest dostawa wewnątrzwspólnotowa

Zgodnie z art. 9a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów węglowych. Definicja dostawy wewnątrzwspólnotowej umieszczona została w art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku akcyzowym i pod tym pojęciem należy rozumieć przemieszczanie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego.

Tak więc, przykładowo przemieszczenie wyrobów węglowych z Polski na terytorium Czech stanowić będzie dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów węglowych i transakcja ta co do zasady jest opodatkowana. Pamiętać jednak należy, że w przypadku spełnienia warunków zwolnienia od akcyzy, pośredniczący podmiot węglowy dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych nie będzie obowiązany do rozliczenia podatku akcyzowego w Polsce.

Zwolnienie od akcyzy

Stosownie do treści art. 31 a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, zwalnia się od akcyzy dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy.

Wedle art. 31 a ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, warunkiem zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, jest:

1. pisemne powiadomienie właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy, o którym mowa w art. 16 ust. 3a; 

2. posiadanie, przez pośredniczący podmiot węglowy, pisemnego potwierdzenia powiadomienia o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy, o którym mowa w art. 16 ust. 3b; 

3. dołączenie do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentu dostawy.


Uznać należy, iż pośredniczący podmiot węglowy będzie mógł zastosować zwolnienie od akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych.

Warto tu podkreślić, iż koniecznym warunkiem uzyskania prawa do zwolnienia od akcyzy będzie dołączenie dokumentu dostawy do każdej przesyłki wyrobów węglowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo. W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych transportem kolejowym obowiązek ten zostanie spełniony w przypadku dołączenia dokumentu dostawy do każdego pociągu z wyrobami węglowymi przemieszanymi z Polski do innego kraju Unii Europejskiej.

Jeżeli dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów węglowych realizowana jest za pomocą ciężarówek, to wówczas dokument dostawy należy dołączyć do każdej ciężarówki. Szczegółowe zasady wystawiania dokumentu dostawy dla takiej sytuacji zostaną omówione poniżej.

Dla zastosowania zwolnienia od akcyzy nie jest natomiast istotny status nabywcy do którego będą dostarczone wyroby węglowe w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej. Wszelkie wymogi niezbędne dla zastosowania zwolnienia od akcyzy dla wyrobów węglowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo dotyczą bowiem jedynie polskiej firmy będącej dostawcą działającej jako pośredniczący podmiot węglowy.

Dokument dostawy

Jak już zostało wskazane, w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych w ramach zwolnienia od akcyzy konieczne będzie udokumentowanie tej czynności poprzez wystawienia dokumentu dostawy. Szczegółowe zasady wystawiania dokumentu dostawy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji, wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy ( zwanym dalej „rozporządzeniem”).


Zgodnie z § 2 ust. 6d rozporządzenia w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 lit. b i c oraz pkt 6, dokument dostawy jest wystawiany w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy jest dołączany do przemieszczanych wyrobów węglowych, a drugi jest przeznaczony dla podmiotu dokonującego nabycia wewnątrzwspólnotowego, dostawy wewnątrzwspólnotowej, importu lub eksportu wyrobów węglowych. Po przemieszczeniu wyrobów węglowych do miejsca ich odbioru albo dostawy: 

1) podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu wyrobów węglowych potwierdza odbiór tych wyrobów na dokumencie dostawy dołączonym do przemieszczanych wyrobów węglowych i dołącza go do drugiego egzemplarza dokumentu dostawy;

2) podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu wyrobów węglowych potwierdza przemieszczenie tych wyrobów do odbiorcy na posiadanym dokumencie dostawy, po ich przemieszczeniu do odbiorcy.

Na podstawie zacytowanego przepisu pośredniczący podmiot węglowy dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych będzie uprawniony do zastosowania zwolnienia od akcyzy pod warunkiem wystawienia dokumentu dostawy w dwóch egzemplarzach z których:

 • egzemplarz pierwszy dokumentu dostawy winien być dołączony do przesyłki wyrobów węglowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo (np. dołączony do pociągu z transportem wyrobów węglowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo),
 • egzemplarz drugi dokumentu dostawy winien być zachowany przez pośredniczący podmiot węglowy dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej dostawca winien dokonać potwierdzenia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej na drugim egzemplarzu dokumentu dostawy. Warto tu podkreślić, iż przepisy nie wskazują, jakie dokumenty stanowią podstawę potwierdzenia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej na drugim egzemplarzu dokumentu dostawy.

W ocenie Autora, wystarczającą podstawą dla uznania, iż doszło do dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych może być w szczególności dokument przewozowy jednoznacznie potwierdzający fakt dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej lub inny dokument z którego jednoznacznie wynika, że dokonano dostawy wewnątrzwspólnotowej np. oświadczenie nabywcy o dostarczeniu wyrobów węglowych do określonego miejsca w innym niż Polska kraju UE.


Dla korzystania ze zwolnienia od akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych nie jest natomiast konieczne otrzymanie przez polskiego dostawcę drugiego egzemplarza dokumentu dostawy potwierdzonego przez nabywcę czeskiego. Funkcją drugiego egzemplarza dokumentu dostawy w analizowanej transakcji jest bowiem zapewnienie możliwości kontroli przez właściwe organy przesyłki wyrobów węglowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo pomiędzy miejscem ich wysyłki a miejscem przekroczenia granicy polsko i innego państwa UE.

Po otrzymaniu któregoś z wyżej wymienionych dokumentów potwierdzających dostawy wewnątrzwspólnotową wyrobów węglowych (np. dokumentu przewozowego potwierdzonego przez nabywcę z innego niż Polska kraju UE) pośredniczący podmiot węglowy dokonujący dostawy uprawniony jest do potwierdzenia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej na pierwszym egzemplarzu dokumentu dostawy (w polu 14).

W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej pośredniczący podmiot węglowy będzie obowiązany do przechowywania dokumentu dostawy (pierwszego egzemplarza) do celów kontroli przez okres 5 lat licząc od końca roku w którym dokument dostawy został potwierdzony.

Zestawienie dokumentów dostawy

Na podstawie § 2 ust. 8 rozporządzenia podmiot, który wystawił dokument dostawy sporządza miesięczne zestawienie wystawionych dokumentów dostawy. Jeden egzemplarz tego zestawienia należy przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy zestawienie.

Pamiętać należy, iż w zestawieniu dokumentów dostawy winno się uwzględnić także dokumenty dostawy wystawione dla transakcji dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

  Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

  Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

  Renault Megane I: raz na wozie, raz pod wozem

  Renault Megane I generacji to samochód bez wątpienia udany, ale borykający się z kilkoma problemami. Starość tego samochodu bywa bardzo różna.

  Test: Audi S3 Limousine - 4,8 s. do setki w kompakcie!

  Test Audi S3 pokazał jedno. To wilk w owczej skórze. Bo choć nadwozie nie wygląda przesadnie agresywne. Układ napędowy już jest agresywny.

  Opel Astra F: używany hit po trzech dekadach na drogach

  Opel Astra F została zaprezentowana 30 lat temu. To od niej zaczął się sukces mierzony dziś 15 milionami sztuk. Co warto wiedzieć o używanym Oplu?

  Stacje ładowania: dogonimy Niemców dopiero po 2150 roku

  Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie powstają zbyt dynamicznie. A to prowadzi do wniosku, że Niemcy są o 130 lat do przodu.

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak to problemy produkcyjne

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak hamuje produkcję aut, a niska produkcja musi oznaczać niższy poziom sprzedaży. Co dalej?

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. II część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć kolejnych propozycji.

  Cupra elektryczna? Wyłącznie elektryczna do 2030 roku!

  Cupra elektryczna? Tak, wszystko wskazuje na to, że piekło właśnie zamarzło. Rasowa, hiszpańska marka skupi się bowiem na e-napędach...

  Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

  Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. I część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć pierwszych propozycji.

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? To zależy od tego czy kierowca nie wpłacił nawet złotówki tytułem OC, czy np. nie opłacił jednej z rat.

  Aplikacja Na Wypadek, czyli czy sprawca ma ważne OC?

  Aplikacja Na Wypadek została stworzona przez UFG. Pozwala sprawdzić czy w danym momencie auto sprawcy wypadku ma ważne OC.

  SERES w Polsce. Elektryczny SUV z Chin debiutuje

  SERES w Polsce, czyli nowa marka wkracza nad Wisłę z ofertą wysokiej jakości elektrycznych SUV-ów w atrakcyjnych cenach. Na początek SERES 3.