reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Elmar upada, właściciel walczy o spółkę transportową

Elmar upada, właściciel walczy o spółkę transportową

Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość spółki Elmar Handel. Założyciel i prezes holdingu Elmar wciąż walczy o utrzymanie ostatniej z flagowych spółek grupy - Elmaru Transport.

Zakończył się proces upadłościowy drugiej ze spółek należących do jędrzejowskiego holdingu. 13 lutego br. Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość Elmaru Handel. W końcu ubiegłego roku za niewypłacalną została uznana firma matka – Elmar „S”. 

Sfinalizowanie postępowania sądowego związanego z holdingiem Mariana Glity nie oznacza, że przedsiębiorca zakończy swoją działalność w Jędrzejowie. Założyciel i prezes Elmaru wciąż walczy o utrzymanie ostatniej z flagowych spółek grupy - Elmaru Transport

Elmar Transport

Jak mówi, na dziś priorytetem jest dla niego zapewnienie pracownikom wszystkich należnych pieniędzy i świadczeń. Jeżeli plan utrzymania Elmaru Transport nie powiedzie się to – zapowiada - firma nie zniknie z mapy świętokrzyskich przedsiębiorstw.

Marian Glita chce powrócić do dawnej nazwy firmy P.Z.H. Elmar Sp. z o.o. i kontynuować dzieło, które rozpoczął w 1975 roku. 

Problemy z płynnością finansową przedsiębiorstwa, na skutek których zgłoszono wnioski o upadłość, rozpoczęły się w końcu 2008 roku.

Rok wcześniej Marian Glita podpisał umowę kupna sprzedaży alkoholowej części swojego holdingu ze spółką Sobieski Trade Sp. z o.o. Warunkiem kupna była całkowita spłata 60 milionowego zadłużenia jędrzejowskiej firmy. Pomimo wywiązania się z tej części umowy przez Elmar, Sobieski Trade nie kupił hurtowni alkoholi.

Jak uważa Marian Glita ta nieudana transakcja to jedna z głównych przyczyn likwidacji całego holdingu.

- Odtworzenie linii kredytowych w końcówce 2008 roku, kiedy kolejno padały największe amerykańskie banki, było niemożliwe. Walczyłem o Elmar Holding jeszcze przez 4 lata mając ciągle nadzieję na to, że firma powróci do wcześniejszej kondycji. Niestety, dobił nas światowy kryzys, związany z nim wzrost cen paliw i dekoniunktura na rynku transportowym – wyjaśnia właściciel Elmaru.

Rodzinny biznes: Transport i spedycja

Marian Glita to jeden z najbardziej zaangażowanych społecznie przedsiębiorców w regionie. W latach prosperity hojnie wspierał lokalne inicjatywy.

Uzbierał również kolekcję serduszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której przekazał łącznie 350 000 zł. Jest bardzo związany z Jędrzejowem, gdzie od 37 lat podejmując się z sukcesem różnej działalności – od sprzedaży mebli, przez handel odzieżą dżinsową, aż po hurtownię alkoholu, transport i spedycję – pomnażał rodzinny majątek. Mimo problemów holdingu nadal utrzymuje się na liście najbogatszych przedsiębiorców regionu świętokrzyskiego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama