| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jakie obowiązki ma prowadzący obrót towarami strategicznymi

Jakie obowiązki ma prowadzący obrót towarami strategicznymi

Co to są towary strategiczne? Czy konieczne jest pozwolenie? Jakie grożą kary za nieprzestrzeganie przepisów? - o tym w artykule Moniki Olesińskiej z DHL Global Forwarding.

Czym są towary o znaczeniu strategicznym dokładnie definiuje Ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Ustawa wymienia:

  • produkty podwójnego zastosowania czyli:
  • produkty, włącznie z oprogramowaniem i technologią, które mogą być stosowane zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych;
  • wszystkie towary o charakterze niewybuchowym, które mogą być użyte do produkcji broni jądrowej, jak i w jakikolwiek sposób do wspomagania wytwarzania broni jądrowej lub innych urządzeń do wybuchu jądrowego

Szczegółowy wykaz towarów znajduje się w Rozp. Rady WE 428/2009 z 5 maja 2009 r. ustanawiającym wspólnotowy system kontroli eksportu produktów i technologii podwójnego zastosowania - Dz. Urz. UE Nr L 134/1.

  • uzbrojenie - broń, amunicję, materiały wybuchowe, wyroby, ich części i technologie określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie wykazu uzbrojenia, na obrót, którym wymagane jest zezwolenie ( Dz. U 47 poz 241 z 1 lutego 2011 )

Towary określone w wyżej wymienionych aktach prawnych wymagają uzyskania zezwolenia na obrót. Przypomnieć należy, iż poza niewielkimi wyjątkami, reżimem kontrolnym objęty jest eksport towarów o znaczeniu strategicznym.

Ponadto w zależności od bieżącej sytuacji geopolitycznej mogą pojawiać się kraje, na które zostaje nałożone międzynarodowe embargo (np. Iran, Libia) wtedy następuje częściowy lub całkowity zakaz obrotu towarowego z takimi państwami.

Co to oznacza w praktyce dla przedsiębiorcy mającego zamiar dokonać wywozu towarów o znaczeniu strategicznym?

Pozwolenie na wywóz

Przedsiębiorca, który chce dokonać wywozu towarów o znaczeniu strategicznym musi bezwzględnie uzyskać zezwolenie na dokonanie takich czynności z Ministerstwa Gospodarki.
Takie zezwolenie zobowiązani są także uzyskać inni przedsiębiorcy biorący udział w łańcuchu dostaw ( m.in. przewoźnicy, oraz ich umocowani reprezentanci w sprawach celnych, czyli tzw. zgłaszający).

Warto pamiętać, że nie każdy podmiot może zwrócić się z wnioskiem o uzyskanie takiego zezwolenia do Ministerstwa Gospodarki. Zgodnie z postanowieniami wyżej wymienionej Ustawy, wnioskodawcą, ubiegającym się o uzyskanie zezwolenia może być tylko osoba fizyczna lub prawna posiadająca wewnętrzny system kontroli i zarządzania obrotem towarami o znaczeniu strategicznym (WSK) legitymująca się posiadaniem ważnego certyfikatu.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK