| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Dzięki inwestycjom wkrótce przejmiemy wolumen kontenerów z portów Niemiec i Holandii

Dzięki inwestycjom wkrótce przejmiemy wolumen kontenerów z portów Niemiec i Holandii

Eksperci branży morskiej i ekonomiści prognozują utrzymanie wzrostowej tendencji w ilości przeładowanych kontenerów w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat. W 2010 roku analitycy szacowali, że krajowy wolumen przeładunków kontenerowych będzie wzrastać o 10-15 proc. rocznie.

Zwiększenie możliwości przeładunkowych oraz serwisowych kontenerów to kluczowe założenia konsekwentnie realizowanego planu inwestycyjnego dla spółki Balticon, który wdrożyliśmy na jesieni 2011 roku. W efekcie podjętych działań w ciągu kilku miesięcy firma zdobyła status autoryzowanego serwisu kontenerów chłodniczych Carrier Transicold Container oraz podpisała z Zarządem Morskiego Portu w Gdańsku 30-letnią umowę dzierżawy nieruchomości o powierzchni 5 ha. Na oddalonym o zaledwie 3,5 km od DCT placu trwają obecnie prace infrastrukturalne. Docelowo Balticon zamierza rozbudować gdański depot oraz stworzyć pierwszy w Polsce warsztat remontowy kontenerów chłodniczych.

Kontenery: Pierwszy serwis w kraju

Nowa inwestycja w postaci warsztatu kontenerów chłodniczych w Gdańsku, będzie pierwszą tego typu placówką w kraju. Do tej pory segment kontenerów chłodniczych był w Polsce niedostatecznie zagospodarowany, a armatorzy serwisowali swoje kontenery głównie w Niemczech i Holandii. Powstający warsztat będzie mógł przejąć istotny wolumen napraw z ośrodków w Bremerhaven, Hamburgu i Goeteborgu. Stwarza to perspektywę przyciągnięcia do kraju nowych, dużych klientów. Szacujemy, że po uruchomieniu wszystkich planowanych usług samego serwisu, przychody Balticon mogą wzrosnąć o około 21 mln zł rocznie w terminie nie dłuższym niż 3 lata. Pierwsze prace na nowej nieruchomości zostały już ukończone.

Do końca czerwca 2012 roku utwardzono 1000 metrów kwadratowych placu i zbudowano stację transformatorową. Zakupiono także nowe kontenery chłodnicze z przeznaczeniem na wynajem bądź dzierżawę. Po pracach stricte infrastrukturalnych, polegających na dalszym utwardzaniu placu i budowie pomieszczeń warsztatowych, planuje się kolejne, związane z rozszerzeniem wachlarza usług, m.in. budowę myjni kontenerów cystern.

Chłodnie w kontenerach

W przypadku obsługi kontenerów chłodniczych, najważniejsze dla docelowego klienta jest szybkie otrzymanie towarów, w większości szybko się psujących, takich jak owoce, mięso czy ryby. Samochody ciężarowe, którymi rozwożone są kontenery chłodnicze do klientów, wyposażone są w agregaty prądotwórcze, zapewniające ciągłe zasilanie urządzeń chłodniczych kontenerów. Przy tym niezwykle ważna jest również kompleksowość usług, tj. serwis tych kontenerów w Polsce. Obecnie spółka Balticon serwisuje kontenery marek: Dalkin, Starcool i Carrier Transicold Container.

Oprócz serwisu, co jest również bardzo istotne, wykonuje inspekcje stanu technicznego, mycie, przygotowanie pod załadunek towarów, renowacje oraz przeróbki kontenerów na specjalne życzenia klientów. Zakończone naprawy podlegają wewnętrznej kontroli jakości i zgodności ze standardem IICL5. Tylko w roku 2011 przeprowadzono ponad 10 tysięcy przeglądów serwisowych kontenerów różnych producentów. 

Docelowo firma planuje rocznie serwisować około 32 tys. kontenerów chłodniczych.

Inwestycja w plac na terenie Morskiego Portu Gdańsk nie jest jedyną drogą rozwoju usług kontenerowych w ramach sąsiedztwa z DCT. Balticon rozważa również budowę depot na terenie Pomorskiego Centrum Logistycznego, którego pierwsze obiekty powstaną już niebawem. Jeśli decyzją władz Centrum znajdzie się w Wolnym Obszarze Celnym, Balticon będzie mógł serwisować kontenery bezpośrednio w strefie terminalu.

Balticon jako jedna z niewielu firm jest w stanie wykonać każdą usługę niezbędną w łańcuchu transportowo - logistycznym kontenerów i przy tym utrzymuje pion transportowy. Dzięki temu jest może utrzymać konkurencyjne ceny i ograniczyć czas związany z organizacją poszczególnych etapów dostawy towaru do odbiorców. Około 45 proc. przychodów spółki pochodzi z usług związanych z przemieszczaniem kontenerów drogą lądową i kolejową.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK