| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Nowe przepisy odnośnie badań technicznych motocykli

Nowe przepisy odnośnie badań technicznych motocykli

W lipcu br. w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie projektu zmiany przepisów odnośnie dopuszczania motocykli do ruchu. Przepisy mają być ostrzejsze i jest wola, by je ujednolicić.

Co dwunasty wypadek z udziałem motocyklistów wynika z defektów technicznych tych pojazdów

Prawo odnoszące się do przepisów drogowych oraz badań technicznych pojazdów nie jest jednolite dla wszystkich krajów UE. Różnice bywają tak drastyczne, że w niektórych krajach Unii Europejskiej w ogóle nie jest wymagane badanie techniczne dopuszczające motocykl do ruchu. W Polsce zasady badań technicznych motocykli są dość restrykcyjne - pierwsze badanie następuje po trzech latach od daty pierwszej rejestracji, następne po dwóch, a kolejne już co rok.

Tymczasem według danych UE co dwunasty wypadek z udziałem motocyklistów jest skutkiem usterek technicznych jednośladów.

Zobacz też: Motorower bez ogranicznika prędkości – konsekwencje i kary

Nowe przepisy odnośnie badań technicznych motocykli

Statystyki wzbudziły niepokój eurodeputowanych i w lipcu br. w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie projektu zmiany przepisów decydujących o przydatności pojazdów do ruchu drogowego. Jedną z najistotniejszych kwestii zawartych w projekcie jest zaostrzenie przepisów odnośnie kontroli technicznej motocykli i motorowerów. Europosłowie opowiedzieli się m.in. za tym, by wprowadzić we wszystkich krajach UE obowiązkowe, regularne badania techniczne motocykli od 2016 r., a motorowerów od 2018 r. Jednocześnie ma zostać podniesiony standard inspekcji technicznych. Według założeń Komisji Europejskiej nowe przepisy mają zostać ustalone do końca 2013 r.

Zobacz też: Gdzie można zaparkować jednoślad?

Źródło: Informacja prasowa ProfiAuto

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »