Co musi wiedzieć osoba ubiegająca się o kartę rowerową?

Kartę rowerową można wyrobić od 10 roku życia (kończąc 18 lat już jej nie potrzebujemy), więc dziecko chcące uzyskać uprawnienia do jazdy po drodze publicznej musi znać przepisy. W internecie jest wiele portali z próbnymi egzaminami oraz kompletnym kodeksem drogowym. Jednak dobrze jest poinformować dziecko na co musi zwrócić uwagę i dać mu ogólne informacje o zakresie materiału.
Zobacz też: Gdzie i jak uzyskać kartę rowerową?
Podstawową rzeczą jest znajomość znaków. Nie wystarczy poznać kilka najważniejszych, jeżdżąc pod ulicy możemy natknąć się na każdy z nich i sytuacja, w której rowerzysta nie wie jak się zachować jest niedopuszczalna. Najlepiej kupić w księgarni kodeks drogowy, gdzie znajdziemy wykaz wszystkich możliwych znaków. Osoba ucząca się ich powinna po jakimś czasie wypełnić próbny test (bez problemu znajdziemy takie w internecie) i sprawdzić swoją wiedzę.
Zobacz też: Honda CB 650 Nighthawk - mało znana w Polsce
Kolejna sprawa to ogólne przepisy ruchu drogowego. Gdy posiadamy już kodeks trzeba go dokładnie przeczytać. Wiedza o pierwszeństwie z prawej to za mało do bezpiecznej jazdy. Osoba ubiegająca się o kartę rowerową musi wiedzieć jakie polecenia może dostać od policjanta kierującego ruchem i które znaki są priorytetem – poziome czy pionowe?
Zobacz też: Yamaha YZF 600 R Thundercat – Poradnik kupującego
Niewątpliwie jazda po ulicy wiąże się z przejazdem przez skrzyżowania. Trzeba wiedzieć jak prawidłowo je pokonać i to nie tylko te najłatwiejsze. Rodzajów krzyżówek w Polsce jest sporo, od przecinających się dwóch nitek po ronda z kilkoma pasami. Aby być w takiej sytuacji bezpiecznym, ważne jest żeby wyprzedzać myślami nasze zamiary i starać się jak najdalej obserwować drogę. Pozwoli to na ocenę sytuacji i wcześniejszą ewentualną zmianę pasa.
Ostatnia kwestia ważna dla przyszłego rowerzysty to wyposażenie roweru i jego samego. Ale zacznijmy od roweru. Nawet jeśli nie zamierzamy jeździć wieczorami lub po zmroku potrzebne są nam odblaski z przodu i z tyłu. Oprócz nich trzeba też posiadać lampki rowerowe na baterie, które zamontujemy na kierownicy i pod siodełkiem. Ostatnie dwa obowiązkowe elementy to sygnał dźwiękowy (pomoże ostrzec pieszych na przejściach) i stopka, na której oprzemy rower (nie zawsze jest możliwość oparcia go o coś). Co do samego rowerzysty to wymagany jest kask chroniący głowę w razie ewentualnego wypadku i odblaskowe elementy ubrania. Mogą to być wszelkiego typu opaski, naklejki czy nawet kamizelki. Im większa ich powierzchnia tym lepiej, będziemy wtedy bardziej widoczni dla innych.
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: