reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Zima > Czy samochodowa elektronika jest odporna na mróz?

Czy samochodowa elektronika jest odporna na mróz?

Podczas zimowych miesięcy cierpi nie tylko mechaniczna część samochodu. Niskie temperatury nie służą również podzespołom elektronicznym, których we współczesnych pojazdach jest bardzo wiele.

Gdy uruchamiamy mocno wychłodzony samochód często zdarza się, że elektroniczne wyposażenie wnętrza nie działa. Nie jest to jednak oznaką awarii i nie ma konieczności odwiedzania serwisu. Najbardziej wrażliwe na mróz są wszelkie wyświetlacze ciekłokrystaliczne, które znajdziemy na desce rozdzielczej, panelu radioodtwarzacza czy sterowniku automatycznej klimatyzacji. Aby ich wskazania były czytelne, muszą one osiągnąć odpowiednią temperaturę, więc wraz z ogrzewaniem wnętrza samochodu monochromatyczne wyświetlacze powinny wracać do normalnego stanu. 

Zobacz również: Jak radzić sobie z przymarzniętymi wycieraczkami?

Podobnie jest z kolorowymi ekranami, stosowanymi np. w samochodowej nawigacji lub w systemach audiowizualnych. W niskich temperaturach możemy zauważyć, że jakość wyświetlanego przez nie obrazu będzie znacznie gorsza, ale po osiągnięciu optymalnej temperatury problem znika. Należy pamiętać, żeby nie naciskać na zimne ekrany LCD, ponieważ może to spowodować ich nieodwracalne uszkodzenie.

Usuwając śnieg i szron z nadwozia samochodu nie należy zapominać o oczyszczeniu czujników parkowania oraz kamery cofania. Tego typu układy powinny dobrze sobie radzić w niskich temperaturach otoczenia, ponieważ ich rozgrzanie podczas jazdy jest niemożliwe. Mimo to można je uszkodzić mechanicznie używając skrobaczki. Lepiej spryskać powierzchnię czujników i kamery odmrażaczem i ewentualnie wytrzeć do sucha miękką szmatką.

Podzespołem narażonym na uszkodzenia podczas mroźnej aury są elektryczne sterowniki szyb. Jeżeli szkło przymarzło do gumowej uszczelki, próba odsunięcia szyby może się skończyć spaleniem jej elektrycznego siłownika lub uszczelki, która zostanie oderwana wraz z szybą. Aby uniknąć tego typu kłopotów warto przed zimą dokładnie umyć szyby, pamiętając o ich górnych krawędziach stykających się z uszczelką, a samą uszczelkę zakonserwować środkiem na bazie silikonu.

Zobacz również: Jak „pożyczać” prąd?

W wychłodzonym samochodzie należy się również wstrzymać przed włączaniem odtwarzacza płyt CD. Niskie temperatury nie służą mechanizmowi wysuwającemu płyty oraz zaburzają działanie tłumienia wstrząsów. Skutecznym sposobem rozgrzania odtwarzacza jest włączenie na kilka minut odbiornika radiowego, którego wzmacniacz wydziela spore ilości ciepła. Zachowajmy ostrożność podczas używania na mrozie radia CB. Miękki latem przewód łączący mikrofon z radiem staje się zesztywniały i podatny na uszkodzenie. Łatwo można niechcący wyrwać przewód z gniazda lub w miejscu łączenia z „gruszką”.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Niskie temperatury nie służą również podzespołom elektronicznym, których we współczesnych pojazdach jest bardzo wiele.
Niskie temperatury nie służą również podzespołom elektronicznym, których we współczesnych pojazdach jest bardzo wiele.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poczmański

Prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama