| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zawieszenie > Jak często sprawdzać drążki kierownicze?

Jak często sprawdzać drążki kierownicze?


Jeśli zimową porą zdarzyło Ci się mocno uderzyć kołami w krawężnik (poślizg boczny) – nie czekaj, tylko jak najszybciej odwiedź stanowisko diagnostycznie. Jeżeli nie i tak przynajmniej raz w roku kontroluj zbieżność.

Dlaczego troska o drążki kierownicze jest tak istotna? Ponieważ, luzy w układzie kierowniczym powodują, że podczas jazdy bez przerwy zmienia się zbieżność kół przednich. Choć dzieje się to w stosunkowo niewielkim zakresie, poważnie obniża to precyzję prowadzenia. 

Zobacz również: Co i jak smarować w samochodzie?

- na śliskich nawierzchniach trudno będzie nam utrzymać kierunek jazdy,
- problemy mogą pojawić się nie tylko na zakrętach, ale także podczas jazdy na wprost,
- dodatkowym symptomem są popiskiwania opon w zakrętach lub charakterystyczne dźwięki podczas manewrów na zjazdach z wielopoziomowych parkingów.

Zobacz również: Jak parkować zimą?

Na szczęście luzy na samych końcówkach drążków kierowniczych, w porównaniu do tych wewnątrz samej przekładni kierowniczej czy w obrębie kolumny układu kierowniczego, są łatwe do zdiagnozowania i – zazwyczaj – niedrogie w naprawie. Praktycznie w każdym warsztacie wymienimy samą końcówkę drążka kierowniczego (gałki kierowniczej) lub drążka kierowniczego, który stanowi jeden element wraz ze sworzniem.

Warto pamiętać, że wyraźne luzy w układzie kierowniczym są podstawą do odrzucenia samochodu z przeglądu technicznego. Luzy w układzie kierowniczym uniemożliwiają też przeprowadzenie kontroli zbieżności, ponieważ zmienia się ona cały czas w zakresie, na jaki pozwala luz.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »