reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Co i jak smarować w samochodzie?

Co i jak smarować w samochodzie?

Producenci samochodów podają w instrukcjach obsługi, jakie elementy w jaki sposób powinny być okresowo smarowane, aby zapewnić ich niezawodność i długotrwałą żywotność.

Smarowanie ważnych elementów układu kierowniczego i napędowego sprowadza się do wymiany w nich starego smaru lub oleju na nowy w zalecanych odstępach czasu lub po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Zabiegi te wykonują specjalistyczne stacje obsługi, posiadające odpowiednie przyrządy i fachowy personel. W przypadku starych pojazdów, zwłaszcza zabytkowych nie jest to takie proste. Często mechanicy w ogóle nie mieli do czynienia z danym typem czy modelem samochodu i nie wiedzą, co podlega smarowaniu. Pomocna w tym będzie instrukcja serwisowa, którą trzeba zawsze mieć przy sobie, udając się do stacji obsługi.

Zobacz również: Jak eksploatować silnik samochodowy?

Do smarowania podzespołów we własnym zakresie konieczna jest dobra smarownica (towotnica), wytwarzająca odpowiednie ciśnienie, z odpowiednią, nieużytą końcówką, pasującą do zastosowanych w samochodzie smarowniczek, zwanych często kalamitkami. Trzeba je zawsze starannie oczyścić przed nałożeniem na nie końcówki smarownicy, aby nie wtłoczyć w nie smaru, pomieszanego z piaskiem i kurzem. Nowy smar wtłacza się tak długo, aż z punktu smarowniczego zostanie usunięty stary, brudny.

Instrukcje obsługi samochodu najczęściej nie wspominają o konieczności smarowania wielu miejsc w samochodzie, nie wpływających bezpośrednio lub pośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Są nimi zawiasy w drzwiach, pokrywie bagażnika i klapie komory silnika, różne linki i cięgła, zamki drzwiowe itp. Co prawda większość linek ma wnętrza pancerza wyłożone teflonem lub podobnym tworzywem, jednak nigdy odrobina smaru nie zaszkodzi, zwłaszcza że niesmarowane linki ulegają korozji i mogą się zakleszczać a nawet – mogą stracić swoją pierwotną wytrzymałość.

Zobacz również: Jak eksploatować silnik samochodowy?

Jeżeli samochód jest wyposażony w resory, to podlegają one smarowaniu, przy czym zabieg ten jest dość trudny i mało przyjemny. Najlepszy jest do tego smar grafitowy, który bardzo brudzi skórę rąk i ubranie. Aby dobrze wniknął we wszystkie szczeliny pomiędzy piórami resorów, należy naczynie z nim podgrzać w gorącej wodzie. Następnie gorący nakładać pędzlem na pióra resorów z góry i po bokach. Po ostygnięciu jego nadmiar usunąć, a następnie przejechać kilka kilometrów po drogach z dużymi wybojami, aby został on wprowadzony pomiędzy pióra resorów podczas ich intensywnej pracy. Smarowanie takie jest półśrodkiem, ale wystarczy na pewien czas i zapobiegnie nieprzyjemnym piskom, jakie są czasem słyszane podczas jazdy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama