REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać nawigację samochodową?

Jak wybrać nawigację samochodową? Fot. Fotolia
Jak wybrać nawigację samochodową? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że przy wyborze nawigacji samochodowej oprócz producenta mapy oraz jakości urządzenia GPS coraz większe znaczenie ma fakt, gdzie będziemy tej nawigacji GPS używać. Na przykład są już nawigacje rekomendowane do miasta.

Jeszcze do niedawna podczas podróżowania z nawigacją istotne było przede wszystkim osiągnięcie celu. Kierowca mógł co najwyżej wybierać rodzaje dróg, przy czym zwykle były to główne szlaki komunikacyjne. Dopiero wraz z upowszechnianiem się nowych technologii zbierania danych zaczęto zwracać uwagę na jak najbardziej efektywne dotarcie do wybranego punktu – by nie tracić czasu na stanie w korkach czy nadkładanie drogi. Stąd wprowadzono rozwiązania takie jak informacje o ruchu drogowym bazujące na danych statystycznych, a także źródłach takich jak TMC. Zapewniały one kierowcom choć namiastkę informacji o tym, co dzieje się na drodze. Lub co może się dziać. Ale namiastka to zdecydowanie za mało.

REKLAMA

Zobacz też: Czy zapis z kamery może być dowodem w sprawie?

Aktualizacja informacji o ruchu w trybie online

REKLAMA

O ile zwykle mało kto zwracał uwagę na problem kilkunastominutowego opóźnienia w przypadku wielogodzinnej podróży, o tyle w przypadku znacznie krótszych przejazdów (np. z jednego krańca miasta na drugi) wszelkie opóźnienia były nie do przyjęcia. Jeśli bowiem typowa podróż z nawigacją zajmuje kilkanaście minut, to dotarcie do celu kwadrans później lub nawet więcej nabiera znacznie większego znaczenia. Podróżowanie z nawigacją po mieście staje się coraz większym wyzwaniem. A technologie tak jak TMC okazują się aglomeracjach mało przydatne: nie tylko ze względu na rzadziej wysyłane informacje, ale także skromny zasięg sieci dróg objętych nadzorem. Na szczęście znaleziono rozwiązanie: aktualizowanie informacji o ruchu drogowym w trybie on-line.

Sposobów jest wiele. Dostawcy aplikacji do telefonów komórkowych dodali odpowiednią funkcjonalność lub technologię (np. NaviExpert Community Traffic). Firmy oferujące tradycyjne urządzenia nawigacyjne wzbogacili zaś sprzęt o wbudowany modem GSM z kartą SIM (np. TomTom GO5000) lub dostosowali urządzenia do zaawansowanej współpracy z telefonami by zyskać połączenie on-line (np. TomTom GO600, a także modele marek takich jak Blow, NavRoad czy Peiying z AutoMapą LiveDrive). Wszystkie rozwiązania łączy jedno: dostęp do informacji aktualizowanych na bieżąco oraz odpowiednie dopasowanie nawigacji, by potrafiła odpowiednio korygować trasę.

Zobacz też: Aplikacje przydatne kierowcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aplikacje ułatwią znalezienie miejsca parkingowego

REKLAMA

Nawet w największych aglomeracjach krótki czas podróży z efektywnym ominięciem korków i innych utrudnień to dopiero połowa sukcesu. W coraz bardziej zatłoczonych miastach liczy się także namierzenie odpowiedniego miejsca na pozostawienie samochodu. Kto choć raz próbował znaleźć najdogodniejsze miejsce postojowe w centrum dobrze zna skalę problemu. A sam parking to jeszcze nie wszystko. Dobrze wiedzieć, czy dane miejsce nie znajduje się w obszarze płatnej strefy parkowania – to szczególnie istotne dla przyjezdnych. Ponadto trzeba jeszcze znaleźć automat parkingowy lub, jak w niektórych miastach (np. Białystok), najbliższy punkt sprzedaży biletów parkingowych. A to oznacza kolejne cenne minuty na poszukiwania. A po co tracić czas, skoro można skorzystać z najnowszej technologii? Jest rozwiązanie.

Pomocna może okazać się ta sama aplikacja, która doprowadziła we wskazane miejsce. Na przykład jeśli korzystając z NaviExperta znajdziemy się w strefie płatnego parkowania, na ekranie aplikacji pojawi się ikona z symbolem parkingu. Po kliknięciu w nią mamy możliwość zapłacenia za parking bez wychodzenia z samochodu i bez obawy, że Straż Miejska lub inne służby porządkowe zadbają nie tylko o wystawienie mandatu, ale także odholowanie samochodu w przypadku braku opłaty za postój. Płatność odbywa się poprzez aplikację SkyCash i działa już w 30 miastach całej Polski. Na liście znajdują się m.in. Białystok, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. By ułatwić służbom porządkowym rozpoznanie samochodu, kierowca musi jedynie zostawić na podszybiu odpowiednie oznakowanie (kartka lub naklejka), że korzysta z systemu zdalnych płatności za parking.

Zobacz też: Czy Yanosik będzie płatny?

Zwróć uwagę na punkty POI

Samochód zaparkowany. Parking opłacony. Cóż, niekiedy to wciąż nie wystarcza. Czasem trzeba zrobić coś jeszcze: zmienić miejsce spotkania, poszukiwać odpowiedniego obiektu POI (apteki, restauracji, bankomatu czy kiosku). Wówczas, przynajmniej w teorii, każda nawigacja może okazać się pomocna. W praktyce najlepsza jest ta, która ma najbardziej aktualną i kompletną bazę danych POI. Choć wydaje się to banalne, to jednak wciąż katalogi miejsc użyteczności publicznej pozostawiają w wielu nawigacjach sporo do życzenia. Zbieranie informacji, a potem ich regularne aktualizowanie, nie jest proste z perspektywy dostawcy danych. Ale przeciętnego użytkownika to nie interesuje: oczekuje sprawdzonej i kompletnej informacji o ciekawych miejscach w pobliżu. Czy ją otrzyma?

Rośnie na to szansa, bo coraz więcej nawigacji – i to nie tylko w formie aplikacji na smartfony czy tablety, jak np. AutoMapa czy NaviExpert, ale także przenośne PND – łączy się z internetem. Korzystając z baz danych w trybie on-line można zawsze liczyć na świeże dane, zamiast czekać co kwartał na kolejną aktualizację map w pamięci urządzenia.

Zobacz też: Test Toyota Verso 1.6 D-4D Premium

Nawigacja miejska, czyli jaka?

Jakie zatem kryteria powinna spełniać idealna nawigacja na codzienne podróże po mieście? Powinna omijać korki i remonty, informować o kontrolach drogowych, posiadać aktualną bazę użytecznych miejsc. W razie potrzeby musi też pozwolić na zaplanowanie podróży komunikacją miejską i… umożliwić płacenie za parking. Odpowiedź jest prosta: dobra aplikacja w smartfonie, a także dobry nawigator PND z podłączeniem do internetu. Zwykła nawigacja, która nie łączy się z siecią, powoli traci rację bytu.

Nie dziwi zatem, że zwykła, prosta nawigacja PND cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem. Według szacunków Berg Insight sprzedaż spada z roku na rok. Jeszcze w 2012 roku na całym świecie nabywców znalazło 28 milionów urządzeń. Rok później: o 6 milionów mniej. W tym samym czasie liczba abonentów sieci komórkowych, którzy przynajmniej raz w miesiącu użyli nawigacji w smartfonie, wzrosła ze 150 do 180 milionów. Nawigacja ze stałym dostępem do regularnie aktualizowanych danych nabiera coraz większego znaczenia. I staje się coraz popularniejsza. W końcu codziennie podróżując po mieście najłatwiej docenić dobry zestaw nawigacyjny. 

Autorem tekstu jest Maciej Pobocha, Lokalizacja.info

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA