REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaawansowany komputer pokładowy - Chevrolet Corvette

Chevrolet Corvette
Chevrolet Corvette
Chevrolet

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy komputer jest taki sam. Chevrolet przedstawia jak bardzo można rozbudować jego funkcje, zwiększając tym samym jego użyteczność. Zobacz co potrafi nowe urządzenie Chevroleta!

Nie każdy komputer pokładowy posiada te same funkcje. Zazwyczaj o jego jakości i poziomie zaawansowani decyduje cena i segment auta w jakim go zainstalowano.Nie jest to oczywiście regułą, ale twierdzenie to sprawdza się w bardzo wielu przypadkach.

REKLAMA

Komputer pokładowy - funkcje i zadania

Przeciętny komputer pokładowy podaje temperaturę powietrza na zewnątrz, teoretyczny zasięg na paliwie pozostałym w baku oraz średnie spalanie. Bardziej zaawansowane urządzenia wskazują także chwilowe spalanie paliwa czy dystans pozostały do przeprowadzenia przeglądu auta. Najlepsze komputery pokładowe wyświetlają dodatkowo temperaturę oleju (nie mylić z temperaturą cieczy chłodzącej), jego poziom a nawet jakość.

Zobacz też: Komputer pokładowy - typowe problemy i niedoskonałości

Komputer pokładowy Corvette Stingray: 69 funkcji!

Chevrolet zaprezentował w najnowszym modelu Corvette Stingray chyba jeden z najbardziej rozbudowanych i bogatych w funkcję komputerów pokładowych. Jego ekran, o przekątnej 8. cali, umieszczono pomiędzy analogowymi wskaźnikami prędkościomierza, wskaźnika zużycia paliwa i temperatury cieczy chłodzącej. W zależności od wybranego przez kierowcę trybu odmiennie prezentuje się jego wygląd. Łącznie komputer posiada 69 odmiennych funkcji. Jedną z najbardziej adekwatnych do charakteru auta jest zmienny zakres czerwonego pola maksymalnym obrotów. Gdy temperatura oleju jest zbyt mała aby ochronić podzespoły silnika przed nadmiernym zużyciem jego początek może rozpoczynać się już od 3500 obr./min! Inną niezwykle ciekawą funkcją jest możliwość sprawdzenia temperatury opon Corvetty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Twoje Volvo zaparkuje samo za Ciebie - system autonomicznego parkowania

Poniżej lista dziesięciu konfigurowalnych funkcji wyświetlacza, które pomogą kierowcom wydobyć pełen potencjał Corvette Stingray:

1.    Tryb tour – Wyświetlany, gdy Stingray pracuje w trybie jazdy Weather, Eco lub Tour. To nowoczesny wyświetlacz, przedstawiający ważne informacje dotyczące samochodu, które są przydatne podczas dojazdów do pracy lub dłuższych wycieczek

2.    Tryb sport – Tryb ten ma nawiązywać do stylu typowych samochodów sportowych, w których tablica przyrządów jest zdominowana przez duży, okrągły obrotomierz

REKLAMA

3.    Tryb track – Inspirowany tablicą przyrządów modelu Corvette Racing C6.R: priorytetem w tym przypadku są informacje mające wpływ na osiągi na torze wyścigowym, jak obrotomierz w kształcie odwróconego ostrza łyżwy, duży wskaźnik wybranego biegu oraz kontrolki sygnalizujące optymalny moment zmiany biegu

4.    Regulowane czerwone pole obrotomierza – Wszystkie tryby obejmują regulowane czerwone pole obrotomierza, wskazujące sugerowane maksymalne obroty silnika, przy których należy zmienić bieg. Pole to może zaczynać się już od 3500 obr./min przy nierozgrzanym silniku

5.    Obwódka obrotomierza – Tryb sport posiada obwódkę prędkościomierza, która wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika zmienia kolor z żółtego na bursztynowy i ostatecznie na czerwony

6.    Kontrolki sygnalizujące optymalny moment zmiany biegu – Tryb track obejmuje kontrolki sygnalizujące optymalny moment zmiany biegu inspirowane stylem modelu C6.R, które zapalają się w kolejności od zewnątrz do wewnątrz, zmieniając kolor z zielonego na żółty i na niebieski, a przy czerwonym polu na obrotomierzu zaczynają migać, dzięki czemu kierowca otrzymuje łatwe do odczytania informacje podczas jazdy z wysoką prędkością

7.    Wskaźnik przeciążenia – przekazuje informacje dotyczące przeciążeń poprzecznych i wzdłużnych, informując tym samym kierowcę o osiągnięciu limitu przyczepności auta

8.    Wskaźnik temperatury opon – Wykorzystując system monitorowania ciśnienia w oponach, ten opatentowany układ informuje kierowcę o rozgrzaniu opon w zakresie cold / warm / hot, przy czym „hot” oznacza optymalną temperaturę dającą maksymalną przyczepność podczas jazdy na torze

9.    Licznik przyspieszenia – Interaktywny licznik zawiera programowane prędkości początkowe i końcowe, dzięki czemu kierowca może zmierzyć czas dowolnego przyspieszenia

10.  Licznik okrążenia – Pokazuje czas bieżącego, ostatniego i najlepszego okrążenia, pozwalając kierowcy monitorować postępy podczas jazdy po torze.

Zobacz też: Aktualizacja fabrycznej nawigacji

Oto co o nowym urządzeniu mówią  Jason Stewart, projektant interakcji General Motors:

„Tryb tour kładzie większy nacisk na multimedia i funkcje informacyjno-rozrywkowe, tryb sport eksponuje osiągi samochodu, wyświetlając duży obrotomierz oraz wybrany bieg, natomiast tryb track oferuje wyścigowy układ wskaźników obejmujący obrotomierz, kontrolki sygnalizujące optymalny moment zmiany biegu inspirowane stylem Corvette racing oraz wyświetlacz czasów okrążeń”, powiedział Stewart. „Funkcje każdego z tych trzech trybów mogą zostać dostosowane do indywidualnych preferencji kierowcy modelu Stingray”.

Źródło: wykorzystano materiały prasowe Chevrolet

komputer pokładowy Chevrolet Corvette
Chevrolet
Chevrolet Corvette
Chevrolet
Chevrolet Corvette kokpit
Chevrolet
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA