REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twoje Volvo zaparkuje samo za Ciebie - system autonomicznego parkowania

System Volvo pozwala na zaparkowanie auta bez udziału kierowcy. Nie musi go być nawet w kabinie!
System Volvo pozwala na zaparkowanie auta bez udziału kierowcy. Nie musi go być nawet w kabinie!
Volvo

REKLAMA

REKLAMA

Manewr parkowania to dla wielu kierowców gehenna. Firma Volvo wyszła im problemom na przeciw i ogłosiła wprowadzenie w 2014 roku nowego systemu automatycznego parkowania. Kierowca nie będzie nawet musiał siedzieć w aucie!

Dzięki systemowi autonomicznego parkowania pojazd samodzielnie wyszukuje wolne miejsce parkingowe i je zajmuje – nawet gdy kierowca nie przebywa w aucie! Aby procedura parkingowa przebiegała bezpiecznie, samochód komunikuje się również z innymi autami, wykrywa pieszych i inne obiekty znajdujące się na parkingu. System ten trafi do nowego Volvo XC90, którego światowa premiera odbędzie się pod koniec 2014 roku. Wcześniej, bo już za kilka tygodni pojazd koncepcyjny z tym systemem zostanie przedstawiony dziennikarzom na specjalnym zamkniętym pokazie.

REKLAMA

Technologia autonomicznego parkowania jest systemem koncepcyjnym zwalniającym kierowcę z czasochłonnego obowiązku poszukiwania wolnego miejsca parkingowego. Kierowca po prostu zostawia pojazd przy wjeździe na parking, by później odebrać go w tym samym miejscu - opisuje Thomas Broberg, Starszy Doradca ds. Bezpieczeństwa w Grupie Volvo Car.

Zobacz też: Komputer pokładowy - typowe problemy i niedoskonałości

Aby wykorzystać pełne możliwości systemu, parking musi być wyposażony w odpowiednią infrastrukturę, która skomunikuje się z systemem samochodu. Wówczas kierowca otrzyma komunikat, że w danym miejscu jest dostępna usługa autonomicznego parkowania. Aktywuje się ją za pomocą telefonu komórkowego. Następnie pojazd korzysta ze specjalnych czujników, by zlokalizować wolne miejsce parkingowe i do niego dojechać. Kiedy kierowca wraca na parking i chce z niego odjechać, wszystkie czynności wykonywane są w odwrotnej kolejności.

 Interakcja z innymi pojazdami i użytkownikami drogi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dzięki systemom pozwalającym pojazdowi na samodzielne poruszanie się, wykrywanie przeszkód oraz hamowanie, może on bezpiecznie poruszać się pomiędzy innymi samochodami oraz pieszymi obecnymi na terenie parkingu. Prędkość oraz siła hamowania dostosowane są do warunków panujących w takich właśnie okolicznościach.

Podstawowe założenie, które przyjęliśmy, mówi że samodzielnie poruszające się pojazdy muszą być w stanie poruszać się bezpiecznie w środowisku, z którego korzystają również tradycyjne samochody oraz inni, niechronieni użytkownicy drogi – zauważa Thomas Broberg.

Zobacz też: System KERS w autach osobowych - działanie

 Pionier w dziedzinie technologii autonomicznych

Volvo Car Group intensywnie rozwija technologie bezpieczeństwa, w których od dawna jest liderem. Firma inwestuje także w systemy autonomicznego parkowania, automatycznej jazdy aut w kolumnie.

Firma Volvo była jedynym producentem samochodów, który uczestniczył w programie SARTRE (Safe Road Trains for the Environment), zakończonym pomyślnie w roku 2012. W tym unikalnym projekcie, w którym brało udział siedmiu europejskich partnerów technologicznych, skoncentrowano się na technologii nadającej się do zastosowania na konwencjonalnych drogach, pozwalającej na poruszanie się aut w specjalnych kolumnach.

Zobacz też: Elektroniczne opłaty parkingowe - Audi testuje nowy system

W skład konwoju SARTRE wchodził pełniący rolę przewodnika pojazd ciężarowy, za którym znajdowały się cztery auta Volvo poruszające się autonomicznie z prędkościami do 90 km/h. W niektórych przypadkach odstęp pomiędzy pojazdami wynosił jedynie cztery metry.

Autonomiczny układ kierowniczy w następnym modelu XC90

Technologie autonomicznego parkowania i poruszania się w konwojach wciąż znajdują się w fazie rozwojowej. Jednakże pragnąc zachować pozycję lidera w dziedzinie innowacyjnych technologii, w nowym modelu Volvo XC90, który będzie miał swą premierę pod koniec roku 2014, przedstawimy pierwsze elementy autonomicznego układu kierowniczego – kończy Thomas Broberg.

Źródło: materiały prasowe Volvo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA