| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Oleje > Prawidłowa temperatura oleju silnikowego

Prawidłowa temperatura oleju silnikowego

Optymalna temperatura oleju silnikowego zwiększa trwałość silnika spalinowego. Zobacz co powinieneś o niej wiedzieć.

Olej silnikowy to kluczowy element w konstrukcji każdego silnika spalinowego. Zapewnia odpowiedni poziom smarowania jego ruchomych podzespołów poprzez ograniczanie sił tarcia występujących pomiędzy poszczególnymi częściami.

Prawidłowa ochrona silnika spalinowego wymaga przede wszystkim odpowiedniej jakości oleju. Nie każdy jest bowiem taki sam. W zależności od strefy klimatycznej a przez to pogody i pory roku, producenci zalecają stosowanie odmiennych olei. Niezbędne jest bowiem utrzymywanie odpowiedniej temperatury pracy oleju. Od niej zależy jego charakterystyka, a tym samym skuteczność działania.

Temperatura a lepkość oleju

Temperatura oleju ma bezpośredni związek z jego lepkością. Dobierając konkretny jego rodzaj do swojego auta należy wiedzieć, co oznaczają symbole na jego opakowaniu. Na przykład oznaczenie 5W-50 przekazuje nam dwie bardzo istotne dane. Pierwsza cześć – 5W – to wskaźnik temperatury płynięcia, a więc wskaźnik lepkości w niskich temperaturach. Natomiast druga część – 50 – to lepkość w wysokich temperaturach. Im niższa jest pierwsza wartość tym olej lepiej zachowuje swoje parametry przy niskich temperaturach, a im wyższa jest druga tym przy wyższych.

Bardzo popularny na polskim rynku jest olej 10W-40 (zakres temp. -20⁰ C do +35 ⁰ C). Sprawdza się on dobrze w naszej strefie klimatycznej, dlatego jest zalecany przez wielu producentów.

Zobacz też: Pora roku a dobór oleju silnikowego. Czy zimą należy stosować inny olej niż latem?

Problem polega jednak w określeniu optymalnej temperatury oleju dla jego prawidłowego obiegu w silniku i sprawności działania. Z jednej strony zbyt niska jego temperatura pogarsza smarowanie poszczególnych części motoru a tym samym szybszemu zużyciu ulegają podzespoły jednostki napędowej. Zbyt wysoka temperatura grozi natomiast tzw. przepalaniem się oleju, przez co traci on swoją konsystencję, wytrącają się złogi a obieg oleju w silniku zostaje zakłócony. W skrajnych sytuacjach może to doprowadzić nawet do zatarcia motoru.

Optymalna temperatura oleju

Optymalna temperatura pracy oleju to 95-105 ⁰C. Próby jego sprawności wykonuje się przy równych 100 ⁰ C. Jeśli auto podróżuje przez długi czas z dużymi prędkościami to temperatura rzędu 110-115⁰ C nies jest czymś niepokojącym. Jeśli jednak w mieście temperatura przekracza 105⁰ C może to świadczyć o pewnym problemach.

Trzeba pamiętać także, że prawidłowa temperatura oleju silnikowego zależy także od jego rodzaju. Najsłabsze są te mineralne, dla których zabójcze okazują się temperatury powyżej 120⁰C. Oleje w pełni syntetyczne są w stanie wytrzymać nawet 150⁰ C. Pomiar powinien być dokonywany w misce olejowej.

Nie każdy samochodów posiada wskaźnik temperatury oleju. Praktycznie tylko nieliczne modele mają taki w wyposażeniu seryjnym (np. Skoda Rapid, Fabia II, Octavia II i III, Ford Focus ST II, Alfa Romeo 159). Większość osób myli wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej z temperaturą oleju. To dwa różne pojęcia. Co więcej czas rozgrzewania obu cieczy jest odmienny. Olej zdecydowanie wolniej nabiera roboczą temperaturę. Więcej o tym przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz też: Wskaźnik temperatury oleju pomoże wydłużyć żywotność Twojego silnika!

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK