REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawigacje samochodowe - test porównawczy

Pro-Test
nawigacja, mapa Fot. Fotolia
nawigacja, mapa Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Które nawigacje są lepsze? Systemy nawigacyjne w urządzeniach przenośnych, czy aplikacje nawigacyjne na telefony i tablety? Na to pytanie odpowiadają eksperci z Pro-test.

Eksperci poddali badaniom w laboratorium 12 nowych modeli nawigacji samochodowych, w tym przenośnych urządzeń TomTom, Garmin czy Falk, jak i aplikacji GPS przeznaczonych na smartfony. Każdy testowany GPS oceniono pod względem wyznaczania przez niego trasy i nawigowania, łatwości obsługi, wszechstronności, a także sprawdzono, czy jego obsługa odwraca uwagę kierowcy podczas jazdy.

REKLAMA

Zobacz też: Mysafety - sposób na zgubione kluczyki?

Test nawigacji samochodowych - zagraniczna podróż lepiej z urządzeniem przenośnym

REKLAMA

Co się okazało? Co trzecia nawigacja jest jedynie dostateczna. Reszta zasłużyła na wyższą ocenę. Spośród ośmiu aplikacji nawigacyjnych na smartfony, cztery w niczym nie ustępują przenośnym urządzeniom do nawigacji pod względem wyznaczania trasy czy prowadzenia do celu (wśród nich jest nawet bezpłatna aplikacja Google Maps testowana na Samsungu Galaxy S3). Aplikacje ustępują przenośnym GPS-om w teście łatwości obsługi.

Eksperci niemieckiego automobilklubu ADAC, którzy przeprowadzali test, radzą jednak wszystkim kierowcom, którzy dużo jeżdżą albo chcą korzystać z nawigacji za granicą, wybór przenośnych GPS-ów, zamiast jedynie aplikacji w telefonie. Według nich to wciąż najlepsze i najtańsze rozwiązanie.

Zobacz też: CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Test nawigacji samochodowych - brak informacji o objazdach

Wszystkie nawigacje z testu, niezależnie od tego czy są urządzeniami, które montujemy w samochodzie, czy aplikacjami na smartfony, mają jedną wspólną wadę: nawet długo trwające objazdy i remonty dróg nie są uwzględnianie w planowanych przez nawigacje trasach. Ale mimo to bywa, że informacje o nich są rozpoznawane przez GPS-y.

Zobacz też: Test Ford Focus ST kombi: Gdy rozwiązaniem jest kompromis

Test nawigacji samochodowych - szacowanie czasu dojazdu

Jednym z minusów testowanych nawigacji jest niedokładne obliczanie czasu dotarcia do celu. Szczególnie podczas jazdy w miastach GPS-y nie potrafią przewidzieć dokładnego czasu, jaki jest potrzebny do pokonania wybranej trasy.

Test nawigacji samochodowych - aplikacja na smartfon, czy nawigacja przenośna?

Zanim zaczniemy korzystać z GPS-u w komórce, należy sprawdzić taryfy przesyłu danych u poszczególnych operatorów telefonii komórkowej, bo używanie aplikacji nawigacyjnej na smartfonie może okazać się drogie. Zwłaszcza za granicą - dodatkowe opłaty roamingowe mogą być absurdalnie drogie.

Zobacz też: Test Mazda CX-5: Pochwała konsekwencji

REKLAMA

Dlatego osoby, które dużo podróżują, w szczególności podróżują za granicą, będą bardziej zadowolone z mobilnych urządzeń GPS. Mimo że ich zakup jest znacznie droższy niż zakup aplikacji na smartfona (urządzenia z testu kosztują od 829 zł do 1443 zł), wydanie na nie pieniędzy ma sens o ile będziemy je intensywnie użytkować.

Z kolei osoby, które nie podróżują zbyt wiele i nie korzystają z pomocy nawigacji za granicą, a dodatkowo są już posiadaczami smartfona powinny wybrać aplikację nawigacyjną. W przypadku używania aplikacji warto dokupić uchwyt na smartfona, co poprawi wygodę użytkowania.

Pełne wyniki testu na: www.pro-test.pl

W teście przebadano następujące nawigacje: Becker Ready 50 ICE, Falk Navigator 3/Samsung Galaxy S3, Falk neo 550, Garmin nüvi 3590 LMT, Garmin Western Europe/iPhone 4, Google Maps/Samsung Galaxy S3, GPS Navigation 2 (Skobbler)/iPhone 4, Navigon Europe/iPhone 4, OVI Maps 2.0/Nokia X7-00, Sygic/Samsung Galaxy S3, TomTom Europa/iPhone 4, TomTom GO LIVE 1015.

Zobacz też: Test Honda Civic 4d: Zaskakujący Mr. Vintage

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA