reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?

CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?

Nadmierna rozbudowa sieci fotoradarów oraz floty nieoznakowanych radiowozów w Polsce sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup CB radia. Podpowiadamy, które modele tych urządzeń cieszą się największą popularnością oraz czy trzeba mieć na ich użytkowanie specjalne pozwolenie.

Historia

CB radio jest urządzeniem, które łączy funkcję antyradaru, systemu ostrzegania o korkach i nawigacji. Jego historia rozpoczęła się w latach 40 ubiegłego wieku w USA, gdzie zdefiniowano jako łączność dla potrzeb obywatelskich. Za jego twórcę uważa się Al. Grossa- człowieka, który  w 1943 roku stworzył pierwsze tego typu radio. CB radio początkowo używane było w paśmie 460-470 MHz i 250 MHz, natomiast w chwili obecnej stosowana jest w paśmie 27 MHz.

CB radio w Polsce

W Polsce urządzenie to stało się popularne w latach 90. Początkowo pojawiło się ono w autach ciężarowych i wykorzystywane było w celach informacyjnych, np. informowanie o radarach, ostrzeganie o korkach, wskazywanie trasy czy wzywanie pomocy. Wraz z upływem czasu, CB radio stało się popularne również wśród kierowców aut osobowych. W naszym kraju łączność CB odbywa się na paśmie częstotliwości od 26,960 do 27,400 MHz, które podzielone jest na 40 kanałów.

Zobacz też: Czy za używanie CB-radia można dostać mandat?

W Polsce używa się modulacji amplitudowej (AM). Jej zaletą jest to, że daje większy zasięg, ale niestety jest wrażliwa na zakłócenia. Wiele osób zastanawia się czy , aby móc korzystać z tego urządzenia trzeba posiadać zezwolenie. Otóż od lipca 2004 roku na używanie CB radia niepotrzebne jest pozwolenie, pod warunkiem, że działa ono na częstotliwości podanej powyżej z mocą wyjściową do 4W dla modulacji częstotliwościowej używanej w krajach Europy Zachodniej i modulacji amplitudowej używanej w Polsce. Ponadto każde CB radio musi mieć homologację, czyli spełniać wszystkie normy dotyczące częstotliwości i mocy. Obecnie nie ma obowiązku wożenia certyfikatu ze sobą, jednak podczas wnikliwej kontroli, pomoże on udowodnić funkcjonariuszowi Policji, że urządzenie znajdujące się w naszym pojeździe, może być legalnie używane.

Zobacz też: Nieoznakowane radiowozy ITD - zobacz, które auta zrobią Ci kosztowne zdjęcie!

Popularne modele CB radia dostępne na polskim rynku

Na Polskim rynku dostępnych jest kilka modeli CB radia. Różnią się od siebie ceną i funkcjami. Najtańszy model to obecnie TTI 550,które posiada automatyczną funkcję odszumiania. Jego cena to około 150 zł. Kolejny model to MIDLAND 200, jest droższy o 30 zł od poprzedniego i posiada przełącznik zmiany mocy nadawania. Prostym radiem jest STABO XM 30003 E, które posiada regulację czułości i automatyczną blokadę szumów. Jego cena to 370 zł. Z kolei ALBRECHT AE6890 to jedyne CB radio, które umożliwia sterowanie z zewnętrznego panelu, za tę przyjemność producent liczy sobie 500 zł. Za  urządzenie, w którym będziemy mogli zmieniać kanały przy pomocy mikrofonu trzeba zapłacić 550 zł- PRESIDENT HARRY III. Urządzenie, które posiada większość dostępnych funkcji na rynku jest PRESIDENT WALKER. Producent za tak zaawansowane CB radio liczy sobie ok. 640 zł.

Zobacz też: CB radio w telefonie komórkowym. Czy to działa?

Gdzie i jak przymocować CB radio?

Wielu kierowców umieszcza CB radio koło fotela, jednak w tym miejscu jest ono trudne w obsłudze i łatwo może ulec uszkodzeniu. Najlepszy, rozwiązaniem byłoby przymocowanie urządzenia na stałe. Można je zabudować w kieszeni radiowej, umieścić pod deską rozdzielczą, w zamykanym schowku konsoli, na podsufitce czy przymocować do tunelu.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

CB radio to nie tylko urządzenie służące unikaniu mandatów. To także sposób radzenia sobie z "zatwardzeniem" czyli zatorem na drodze. Fot. Fotolia
CB radio to nie tylko urządzenie służące unikaniu mandatów. To także sposób radzenia sobie z "zatwardzeniem" czyli zatorem na drodze. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama