reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Bluetooth w samochodzie - czy wszystkie potrafią to samo?

Bluetooth w samochodzie - czy wszystkie potrafią to samo?

Bluetooth w aucie to rozwiązanie, które coraz częściej stosują producenci, aby rozmowy telefoniczne wykonywane w trakcie jazdy były bardziej bezpieczne. Czy tego typu rozwiązania, poza bezprzewodową łącznością z telefonem, oferują coś więcej?

W zależności od marki pojazdu i jego klasy, pokładowe systemy Bluetooth montowane w samochodach, potrafią znacząco się różnic, zarówno pod względem oferowanych przez nie funkcji, jak i interfejsu służącemu ich komunikacji z użytkownikiem. Najprostsze systemy, które spotkać można m.in. w Hyundaiu czy Renault, posiadają możliwość zarejestrowania do 5-ciu różnych telefonów. Poza wykonywaniem i odbieraniem połączeń głosowych nie oferują nic ponadto. Komunikaty wyświetlane są na monochromatycznych, kilku wierszowych wyświetlaczach.

Bardzo zbliżone możliwości oferuje system Bluetooth w Peugeocie (w modelach 508, 3008, 5008) z tą jednak różnicą, że użytkownik auta może dodatkowo, za pośrednictwem bezprzewodowego połączenia, odsłuchiwać muzykę ze swojego telefonu przez głośniki zamontowane w samochodzie. Poza tym, w porównaniu do Renault a zwłaszcza Hyundaia, w Peugeocie system znacznie szybciej wykrywa i rejestruje do swej pamięci nowy aparat komórkowy.

Zobacz też: Jak bezpiecznie używać telefonu w aucie?

Znacznie więcej ciekawych rozwiązań w temacie bezprzewodowej łączności samochodu z telefonem komórkowych, oferuje koncern Fiata. System o nazwie Blue&Me dostępny m.in., w Fiacie, Lancii czy Alfie Romeo, poza głosowym wybieraniem numerów czy kontaktów znajdujących się w książce telefonicznej aparatu, umożliwia kierowcy odczytywanie smsów z jego skrzynki odbiorczej. Co więcej, aby w trakcie jazdy kierowca nie rozpraszał się przesadną ich lekturą, system za pomocą syntezatora mowy, potrafi odczytywać ich treść (także w języku polskim). Nie ma on także problemu z odczytywaniem popularnych emotikon. Dużą wygodę stanowi także możliwość odsłuchiwania utworów muzycznych (zapisanych w formacie mp3) z naszego telefonu, na pokładowym systemie audio, wraz z wyświetlaniem ich nazwy oraz wykonawcy. Warto w tym momencie także wspomnieć o dodatkowej funkcji systemu Blue&Me jaką jest eco:Driver. Jest to aplikacja, która zbiera informacje na temat stylu jazdy kierowcy, po czym zapisuje je, poprzez gniazdo USB na zewnętrznym nośniku pamięci (np. na pendrive’ie). Następnie kierowca odczytując zapis na komputerze osobistym i wprowadzając zmiany w swym stylu jazdy, może ograniczyć zużycie paliwa w swym pojeździe (wg Fiata nawet o 15%).

Zobacz też: Jak efektywnie korzystać z systemu Bluetooth podczas jazdy?

Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie wykorzystania sytemu Bluetooth do łączności z telefonem komórkowym, dysponują auta marki BMW. Mnogość dostępnych funkcji imponuje. System Combox Media, w  zależności od rodzaju posiadanego przez kierowcę telefonu, posiada możliwość odczytywania na kolorowym wyświetlaczu auta treści notatek, zadań, smsów czy danych zapisanych w terminarzu telefonu komórkowego. Dane te są stale aktualizowane. Co więcej, mogą zostać głosowo odczytane podczas jazdy, przez głośniki systemu audio zainstalowane w samochodzie. Również sposób synchronizacji książki telefonicznej jest bardziej rozbudowany niż we wcześniej wymienionych systemach, gdyż na wyświetlaczu auta poza imieniem i nazwiskiem konkretnej osoby, prezentowane są także jej dane osobowe takie jak m.in. adres pocztowy oraz zdjęcie, przypisane do jej kontaktu. Za pomocą funkcji Bluetooth Audio Streaming, istnieje możliwość bezprzewodowego odtwarzania plików muzycznych zapisanych w aparacie komórkowym. Posiadacze Ipodów czy Iphone’nów mogą korzystać  z rozszerzonych funkcji odtwarzacza audio, takich jak na przykład odtwarzanie miksów Genius albo wyświetlanie okładek albumów. Istotną funkcją jest możliwość wykorzystania telefonu komórkowego jako routera (o ile sam telefon posiada taką funkcje), dzięki któremu auto uzyska dostęp do sieci internetowej. Za nawigowanie po stronach internetowych odpowiada pokrętło systemu iDrive. Tym samym pokrętłem wpisujemy treść e-maila czy nazwę strony internetowej.

Zobacz też: Jak wybrać słuchawkę Bluetooth?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezprzewodowa łączność Bluetooth w samochodzie, posiada coraz to szersze zastosowanie i możliwości.
Bezprzewodowa łączność Bluetooth w samochodzie, posiada coraz to szersze zastosowanie i możliwości.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama