| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Kiedy stajemy się właścicielem naszego wymarzonego auta nie dopuszczamy do siebie myśli, że ktoś mógłby nam je ukraść. Co zrobić żeby dobrze zabezpieczyć nasz samochód?

Podstawowym założeniem powodującym, że zakładanie urządzeń mających na celu utrudnienie kradzieży samochodu jest fakt, iż złodziej z reguły ma bardzo ograniczony czas na kradzież naszego auta. Gdy tylko zda on sobie sprawę z tego faktu, że samochód posiada bardzo dużo różnorakich zabezpieczeń najczęściej porzuca myśl o jego kradzieży i idzie szukać łatwiejszego celu. Dlatego warto stosować nawet najprostsze metody zabezpieczenia samochodu, nawet te własnoręcznie zrobione.

Zobacz też: Jak wybrać alarm samochodowy?

 Immobiliser

Podstawowym zabezpieczeniem w naszym aucie powinien być immobiliser. Urządzenie ma na celu uniemożliwienie uruchomienia samochodu przez osoby niepowołane poprzez odcięcie zasilania pompy paliwa lub zapłonu.

Immobiliser można odblokować poprzez wprowadzenie odpowiedniego „kodu” do urządzenia, które nim steruje. Działanie immobilisera w żadnym stopniu nie utrudnia nam korzystania z samochodu i jest dla kierowcy zupełnie niezauważalne.

Zobacz też: Jak uchronić się przed kradzieżą auta na postoju?

Autoalarm

Autoalarm jest już przeważnie opcją dodatkową naszego wyposażenia. Jak wskazuje nam nazwa autoalarm ma za zadanie zaalarmowanie otoczenia, że coś złego dzieje się z samochodem. Autoalarm możemy wyłączyć dołączonym do zestawu pilotem.

Często bywa także tak, iż immobiliser współpracuje z autoalarmem. Co nam daje połączenie tych dwóch zabezpieczeń?  Kiedy zostaniemy np. napadnięci możemy spokojnie oddać kluczyki naszemu złodziejowi. Gdy ten próbuje odjechać włączamy w pilocie funkcję antynapadową, co spowoduje, że autoalarm włączy immobiliser, który unieruchomi pojazd. Wtedy wystarczy zadzwonić na policję.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć silnik przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Zabezpieczenia mechaniczne

Są to zabezpieczenia działające na najprostszej zasadzie. Polegają one na mechanicznym uniemożliwieniu np. wrzucenia biegu czy poruszenia kierownicą. Mimo swojej prostoty urządzenia te są dość skuteczne. Jeszcze nie tak dawno uważano, że są to najskuteczniejsze zabezpieczenia antykradzieżowe. Wyróżniamy tutaj np. popularną blokadę kierownicy, czy też blokadę skrzyni biegów. Blokadę kierownicy można bardzo łatwo obejść, wystarczy ją zerwać silnym ruchem kierownicy. Z blokadą skrzyni biegów jednak nie jest już tak prosto. Można jechać cały czas tyłem, ale wzbudzi to na pewno podejrzenia innych kierowców, oraz policji.

Zobacz też: Jak wyłączyć alarm samochodowy, jeśli pilot nie działa a alarm hałasuje?

Nasze własne pomysły

Dobre i pomysłowe zabezpieczenia własnej roboty są najskuteczniejszą metodą obrony naszego pojazdu. O ile złodziej może znać metodę rozbrojenia każdego autoalarmu czy seryjnej blokady o tyle tego typu rozwiązanie może być dla niego totalnym zaskoczeniem. Ważne jest to, aby nasze zabezpieczenie bardzo zniechęciło złodzieja, a przecież o to chodzi nam najbardziej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »