reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Jak uchronić się przed kradzieżą auta na postoju?

Jak uchronić się przed kradzieżą auta na postoju?

Samochody wyposażane są w coraz nowocześniejsze i coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia przeciwkradzieżowe, a mimo to są nadal kradzione przez amatorów łatwego zarobku.

Bardzo skutecznym sposobem, uniemożliwiającym złodziejowi szybkie odjechanie po wejściu do kradzionego samochodu jest zastosowanie nawet bardzo prymitywnego centralnego wyłącznika, odcinającego dopływ prądu z akumulatora do wszystkich odbiorników. Urządzenia takie są dostępne w sprzedaży, a ich koszt jest śmiesznie niski w porównaniu z korzyściami z ich stosowania. Aby nie pozbawić się całkowicie prądu w samochodzie, niezbędnego choćby do zasilania urządzeń alarmowych, podtrzymania pracy komputera (jeżeli jest to konieczne), możliwości zdalnego otwarcia samochodu itd. należy zbocznikować taki wyłącznik odcinkiem bardzo cienkiego przewodu. Jego końce należy zaopatrzyć w końcówki, np. w oczka, aby można go było łatwo przymocować przy pomocy śrub, wchodzących w skład wyłącznika. Trzeba mieć kilka takich boczników, dobrze ukrytych przed złodziejami.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć się przed złodziejem w korku?

Działanie takiego urządzenia jest niesłychanie proste. Po ustawieniu wyłącznika w pozycji „wyłączone” i zabezpieczeniu go przed złodziejem (np. przez wyjęcie klucza), prąd i tak będzie dopływał do różnych urządzeń w samochodzie, dzięki czemu złodziej będzie przekonamy, że gdy unieruchomi alarm, kradzież odbędzie się bez przeszkód. Tymczasem, gdy spróbuje uruchomić rozrusznik, natychmiast stopi się przewód, bocznikujący wyłącznik centralny i szybka kradzież zamieni się w poszukiwanie sposobów, jak doprowadzić prąd do rozrusznika, co może zająć kilka minut. Złodziej zrezygnuje z kradzieży przy pierwszych trudnościach – dalsze próby uruchomienia pojazdu mogą mieć dla niego finał w więzieniu.

Zobacz również: Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Jaki przekrój musi mieć przewód, bocznikujący wyłącznik centralny? Przyjmując, że wszystkie urządzenia, które muszą pobierać prąd podczas zamykania pojazdu, na postoju i w czasie zdalnego otwierania go, pobierają nie więcej, niż 3 ampery, bocznik należy wykonać z miedzianego przewodu o przekroju 0,25 do 0,3 milimetra kwadratowego. Wytrzyma on chwilowe obciążenia nawet do 5 amperów, ale stopi się już przy 20 amperach. Rozrusznik nawet bardzo małej mocy, w samochodzie małolitrażowym, pobiera podczas pracy, gdy silnik jest ciepły, co najmniej 30 do 40 amperów. Przy silniku zimnym pobór prądu jest dwukrotnie a nawet trzykrotnie większy, przynajmniej w pierwszej fazie rozruchu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama