reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak działają nowe reflektory Forda z technologią WDL?

Jak działają nowe reflektory Forda z technologią WDL?

Ford zaprezentował nową, unowocześnioną wersję swoich adaptacyjnych reflektorów. Zostały one wyposażone w układ WDL ułatwiający kierowcy jazdę w trakcie opadów deszczu. Na czym polega nowe rozwiązanie Froda?

Ford wspólnie ze swoimi partnerami stale pracuje nad udoskonalaniem oświetlenia w swoich samochodach. Do tej pory jego czołowym produktem w tym zakresie był system adaptacyjnych reflektorów AFLS.  Teraz zostały one rozszerzone o nową technologię określoną skrótem WDL. Na czym ona polega?

Adaptacyjne reflektory Forda z funkcją WDL

Układ adaptacyjnych reflektorów AFLS Forda dostosowuje długość, intensywność oraz kąt padania snopu światła do aktualnych warunków na drodze. W trakcie szybkiej jazdy autostradą ustawienia reflektorów różnią się od konfiguracji przewidzianej na krętą i wąską drogę. Na szerokiej trasie szybkiego ruchu snop przednich świateł jest znacznie dłuższy i prostszy od tego na leśnej drodze. W tym drugim przypadku lepiej są natomiast doświetlane pobocza i zakręty, aby kierowca mógł szybkiej zareagować np. na wyskakującą z nich sarnę bądź idących drogą pieszych.

Ford wprowadził do swej oferty światła przeznaczone do jazdy podczas opadów deszczu

Autor: Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Jakie są rodzaje świateł w samochodzie?

Teraz Ford poszedł o krok dalej. Zwrócił uwagę na wyjątkowo trudną i niewdzięczną jazdę autem nocą przy towarzyszących jej opadach deszczu. Każdy, kto miał okazję prowadzić auto w takich warunkach pogodowych zdaje sobie sprawę jak wymagająca dla oczu jest to jazda. Jak wynika z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, relatywne ryzyko kolizji lub wypadku podczas deszczu wzrasta nawet do 82 % (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214367X13000069). Ponadto wyniki pokazują również, że w czasie wyjątkowo rzęsistego deszczu, gdy poziom wody opadowej na drodze wznosi się powyżej wypukłych znaków poziomych, nawet znaki odblaskowe przestają spełniać swoją funkcję i stają się niewidoczne, bowiem na mokrej nawierzchni odbijają się reflektory innych pojazdów (https://www.researchgate.net/publication/258316669_Review_of_the_Mechanisms_of_Visibility_Reduction_by_Rain_and_Wet_Road).

Zwykłe reflektory nie dają kierowcy takiego komfortu jazdy w trakcie silnych opadów deszczu, co te Forda z funkcją WDL.

Źródło: Newspress

Właśnie dlatego inżynierowie pracujących dla Forda opracowali technologię WDL czyli Weather Dependent Lighting, która umożliwia automatyczną regulację ustawień reflektorów w celu poprawy widoczności podczas jazdy w ulewnym deszczu. W chwili gdy system wykryje intensywne opady deszczu, snop światła emitowany przez reflektory zostanie skrócony i poszerzony na boki. Ma to na celu zapobiec oślepianiu innych kierowców podczas jazdy na mokrej nawierzchni. Tworzące się bowiem na drodze refleksy świetlne, wyraźne ograniczają widoczność osób jadących z naprzeciwka. Co ważne system WDL zapewnia też lepsze doświetlenie pobocza drogi, gdzie mogą poruszać się słabo widoczni piesi.

Ford Mondeo z reflektorami do jazdy w deszczu

Autor: Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Światła uniwersalne - Audi A8 i reflektory Matrix LED

Funkcja WDL aktywowana jest podczas pracy wycieraczek i zależna od stopnia nasłonecznienia oraz prędkości jazdy. W zależności od warunków jazdy ustawienia reflektorów są odmienne. Nowe rozwiązanie dostępne będzie w autach Fordach wyposażonych w adaptacyjne reflektory AFLS czyli m.in. w Fordzie C-MAX, Grand C-Max, Focus i Kuga oraz  w samochodach wyposażonych w system oświetlenia diodowego Ford Dynamic LED, takich jak Edge, Galaxy, Mondeo i S‑MAX.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama