reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Prawidłowa konserwacja klimatyzacji

Prawidłowa konserwacja klimatyzacji

W większości poradników możemy przeczytać, żeby co najmniej raz w roku przeprowadzać kompleksowy serwis układu klimatyzacji. Tego samego zdania jest większość działających na rynku serwisów. Czy słusznie?

Powszechność klimatyzacji samochodowej w pojazdach użytkowanych przez Polaków rośnie w ostatnich latach wręcz skokowo.
Jeszcze dziesięć lat temu wiele nowych samochodów opuszczających salony sprzedaży nie było wyposażanych w bardziej lub mniej skomplikowane układy schładzania powietrza. Także podaż samochodów na rynku wtórnym, wyposażonych w tzw. „Klimę” była dużo mniejsza niż obecnie.
Był to też okres poznawania zasad korzystania z tego praktycznego urządzenia oraz zdobywania wiedzy na temat prawidłowego serwisu układów klimatyzacji samochodowej. I jak to bywa z nowościami, w społeczeństwie powstało na ten temat wiele mitów.

Zobacz też: Auto z klimatyzacją - jak uniknąć problemów ze zdrowiem?

Prawda serwisów klimatyzacji

Żeby układ klimatyzacji działał wydajnie, bezproblemowo oraz, żeby jego eksploatacja nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie, oczywistym jest, że tak jak każde urządzenie należy je regularnie serwisować.
Problem polega na tym, że w natłoku informacji płynących od różnego rodzaju doradców, przeciętnemu użytkownikowi samochodu trudno jest się zorientować, jak często i w jakim zakresie wymieniać poszczególne elementy układu chłodzącego powietrze w kabinie.
Wiele z krążących po rynku opinii jest zgodnych z prawdą. Na przykład to, ze warto używać klimatyzacji także zimą, bo nieużywany układ szybciej ulega zużyciu. Prawdą jest również, że należy regularnie (raz w roku) dokonywać przeglądu układu. Za to nieprawdą jest, że każdego roku należy dokonywać dość kosztownych wymian, np. czynnika chłodzącego na co często namawiają właścicieli samochodów różnego rodzaju serwisy.

Zobacz też: Płyny chłodnicze – które można ze sobą mieszać?

Co warto każdego roku kontrolować w układzie klimatyzacji

Co najmniej raz w roku warto skontrolować drożność kanałów odprowadzających skropliny z parownika oraz wloty powietrza z zewnątrz. Zalecana jest również kontrola ciśnienia w układzie klimatyzacji.
Odnośnie wymiany filtra kabinowego, to jeżeli nie użytkujemy samochodu w bardzo zanieczyszczonym obszarze, warto wymieniać ten element minimum co roku.
Czynnik chłodzący należy wymieniać w przypadku, gdy sapanie jego objętość w układzie i wtedy gdy zauważymy, że wydajność układu spadła.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama