reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Płyny chłodnicze – które można ze sobą mieszać?

Płyny chłodnicze – które można ze sobą mieszać?

Płyny chłodnicze można ze sobą mieszać. Problem w tym, że tylko w ramach jednego ich rodzaju. Ekspert z Instytutu Transportu Samochodowego wytłumaczy jak wykonać tę czynność prawidłowo.

Glikol propylenowy i glikol etylenowy

Podstawowe zadanie płynu do chłodnic to ochrona układu chłodzenia silnika spalinowego przed korozją oraz odprowadzanie ciepła gdy temperatura w układzie przekroczy 100°C. Płyn taki nie może też zamarzać gdy pozostawimy auto na mrozie - wymagana temperatura krystalizacji płynów niskokrzepnących do układów chłodzenia silników spalinowych to co najmniej -32 °C dla płynów na bazie glikolu propylenowego i -35 °C dla płynów na bazie glikolu etylenowego.

Zobacz też: Układ chłodzenia podczas upałów – jak nie przegrzać silnika?

Płyn chłodniczy - dobierz pod chłodnicę

Płyny do układów chłodzenia są albo uniwersalne przeznaczone do układów wykonanych z różnych materiałów (miedzianych, mosiężnych, aluminiowych), albo np. tylko do chłodnic aluminiowych. W silnikach z chłodnicą aluminiową zastosowane są uszczelnienia wykonane z innego materiału niż w chłodnicach miedzianych, stąd zastosowanie nieodpowiedniego płynu może spowodować zniszczenie uszczelnień, a następnie wycieki i przegrzanie silnika. W sytuacjach awaryjnych płyn chłodzący można uzupełniać wodą najlepiej destylowaną lub zdemineralizowaną.

Kodeks drogowy po zmianach od 1 lipca 2014 r. (książka)

Kolor płynu chłodniczego

Sprzedawane płyny do chłodnic oprócz różnego składu chemicznego posiadają też różne kolory. Najczęściej kolory te nic nie znaczą, ale uważać należy na kolor zielony bowiem w ten sposób oznaczane są płyny na bazie glikolu propylenowego tzw. płyny ekologiczne. Pozostałe płyny produkowane są na bazie glikolu etylenowego.

Zobacz też: Jaki jest obieg cieczy chłodzącej w silniku?

Koncentrat płynu chłodniczego

Absolutnie nie wolno wlewać do chłodnicy czystego koncentratu płynu do chłodnic. Temperatura krystalizacji czystego koncentratu wynosi od (-10)°C do około (-12) °C, więc taki płyn łatwo zamarza i źle odprowadza ciepło.

Występujące aktualnie w handlu niskokrzepnące płyny do układów chłodzenia silników spalinowych zawierają różne pakiety dodatków i inhibitorów zapewniające płynom odpowiednie właściwości użytkowe, szczególnie na odcinku ochrony metali przed korozją. Z uwagi na różnorodność stosowanych dodatków, często sprawiających, że niektóre płyny po zmieszaniu ze sobą wytrącają osady zakłócające pracę układu chłodzenia i powodujące równocześnie spadek stężenia dodatków (inhibitorów) w płynie, co pogarsza jego właściwości antykorozyjne, dlatego też lepiej nie mieszać ze sobą różnych płynów chłodniczych. Mieszać można jedynie płyny wyprodukowane na takiej samej bazie i zawierające pakiety dodatków tego samego typu.

Zobacz też: Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

Poradę przygotowała Ewa Rostek - Centrum Badań Materiałowych i Mechatroniki ITS

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 12.02.2015

Ekspert:

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Płyny chłodnicze można ze sobą mieszać. Zwrócić trzeba uwagę na ich skład i rodzaj chłodnic, z którymi współpracują.  Fot. Fotolia
Płyny chłodnicze można ze sobą mieszać. Zwrócić trzeba uwagę na ich skład i rodzaj chłodnic, z którymi współpracują. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama