| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Opel Vectra A: obsługa układu zapłonowego

Opel Vectra A: obsługa układu zapłonowego

Na obsługę układu zapłonowego składa się szereg czynności. W poradniku tym dokonamy przeglądu układu zapłonowego w Oplu Vectra A.

Kolejnym krokiem będzie wymontowanie rozdzielacza zapłonu. Znajomość ta może się okazać w przypadku konieczności wymiany rozdzielacza. W silniki 1.8 i 2.0 nie ma większych problemów z demontażem.

Zobacz też: Jak działa wtryskowe zasilanie silników o zapłonie iskrowym?

Pierwszy krok to odłączenie przewodu masowego od akumulatora. Następnie odkręcamy trzy śruby mocujące i zdejmujemy kopułkę z rozdzielacza zapłonu. Wyjmujemy przewody zapłonowe i usuwamy osłonę przeciwpyłową. Pozostaje nam odkręcić dwa wkręty mocujące palec rozdzielacza zapłonu.

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Najpierw przykręcamy palec rozdzielacza. Następnie montujemy osłonę przeciwpyłową i podłączamy przewody zapłonowe. Dokręcamy kopułkę do rozdzielacza i podłączamy przewód masowy do akumulatora.

W silniku 1.4 i 1.6 operacja ta przebiega podobnie, jednak należy wykonać dodatkowe czynności.

Na początku należy ustawić tłok pierwszego cylindra w górnym położeniu zwrotnym. Ustawiamy dźwignię zmiany biegów na luz i zaciągamy hamulec ręczny. Zaczynamy obracać wałem korbowym. W tym celu będzie nam potrzebny klucz nasadowy, który założymy na środkową śrubę koła pasowego. Obracamy go zgodnie z ruchem wskazówek zegara do momentu aż nacięcie na kole pasowym wału będzie na wysokości ostrza zamocowanego na pokrywie przedniej.

Dodatkowo znak na kole zębatym wałka rozrządu musi pokryć się ze znakiem znajdującym się na osłonie. Jeżeli będzie potrzebna delikatna korekta to należy wykonać jeden obrót wałem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie należy obracać wałka rozrządu za śrubę mocującą, możemy doprowadzić do zbyt dużego przeciążenia paska zębatego.

Zobacz też: Układ zapłonowy

Teraz odkręcamy uchwyt rozdzielacza zapłonu i wyjmujemy go z obudowy wałka rozrządu razem z uchwytem. Po wyjęciu rozdzielacza zapłonu nie należy obracać wału korbowego.

Przechodzimy do montażu. Pierwszy krok nie pozostaje bez znaczenia. Najpierw ustawiamy tłok pierwszego cylindra w górnym położeniu zwrotnym. Obracamy rozdzielacz zapłonu w ten sposób, żeby styk na palcu pokrył się ze znakiem na obudowie. Wsuwamy rozdzielacz zapłonu w otwór obudowy wałka rozrządu tak, żeby czop na wałku rozdzielacza wszedł w rowek wałka rozrządu.

Warto wiedzieć, że rowek i czop są umieszczone niesymetrycznie i nie ma ryzyka nieprawidłowego połączenia. Teraz wkładamy uchwyt rozdzielacza zapłonu i dokręcamy ręcznie. Czyścimy dokładnie wnętrze kopułki i zakładamy ją na rozdzielacz po czym dokładnie przykręcamy. W silniku 1.4 należy sprawdzić i ewentualnie wyregulować wyprzedzenie zapłonu. Na samym końcu dokręcamy nakrętkę uchwytu rozdzielacza.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »