| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Jak przygotować się do prac przy samochodzie?

Jak przygotować się do prac przy samochodzie?

Prace przy samochodzie, nawet te najprostsze, nie należą do czystych. Dlatego należy liczyć się nie tylko z zabrudzeniem rąk, ale także z przypadkowym pobrudzeniem odzieży.

Wykonując jakiekolwiek prace przy samochodzie na drodze lub na ulicy, czyli poza zamkniętym terenem lub przydrożnym parkingiem albo terenem stacji paliw, należy, bez względu na porę dnia, założyć pomarańczową kamizelkę z odblaskowymi elementami. Włączyć przy tym światła awaryjne, a gdy zanosi się na dłuższy postój (np. podczas wymiany koła), na obszarze poza miastem lub na ruchliwej miejskiej ulicy ustawić w przepisowej odległości trójkąt ostrzegawczy.
Do sprawnego wykonania prac należy mieć przygotowane odpowiednie narzędzia. Doraźnie wystarczy zestaw, dołączany przez producenta do nowych samochodów. Poważniejsze naprawy wymagają różnych narzędzi specjalistycznych. Warto więc zaopatrzyć się przynajmniej w niektóre.

1. Mały komplet kluczy oczkowych (od 6 do 22) tzw. odsadzonych (główka klucza jest w innej płaszczyźnie, niż jego trzpień). Mogą to być klucze kombinowane, z jednej strony normalne, z drugiej oczkowe.
2. Klucz nastawny (tzw. francuski)
3. Wkrętak z zestawem wymiennych końcówek.
4. Podstawowy zestaw małych kluczy imbusowych (ampulowych lub ampułowych – są różne nazwy dla tego produktu), od 3 do 10 mm, jeżeli w samochodzie są używane tego typu śruby.
5. Komplet kluczy nasadowych od 6 do 19 lub 22 mm, z odpowiednimi pokrętkami i przedłużaczami.
6. Krzyżakowy klucz w którym jedna z nasadek pasuje do śrub, mocujących koła. Kluczem takim łatwiej i szybciej odkręca się i dokręca śruby, niż typowym, z zestawu fabrycznego narzędzi samochodowych.
7. Kombinerki, płaskoszczypy wydłużone i ewentualnie szczypce boczne do obcinania przewodów elektrycznych.
8. Specjalistyczne szczypce dla elektryków samochodowych, ułatwiające ściąganie izolacji z przewodów, zaciskanie na nich końcówek konektorowych i inne prace przy przewodach.
9. próbnik napięcia oraz niewielki cyfrowy miernik uniwersalny.
10. młotek.

Zobacz również: Jak naprawić cieknące uszczelki szyb i szyberdachu?

Do prac pod samochodem przydaje się karimata, materac gąbkowy lub ostatecznie zwykły koc. Konieczne są przy tym przynajmniej dwa specjalne kliny do podstawienia pod koło. We własnym garażu warto mieć specjalne kobyłki do podstawienia pod podniesione auto.

Trzeba zaopatrzyć się w kilka par niezbyt grubych rękawic roboczych (do nabycia w sklepach z odzieżą ochronną), rękawiczki lateksowe lub polietylenowe jednorazowego użytku, przydatne przy sprawdzaniu poziomu oleju w silniku, dolewaniu płynów eksploatacyjnych, nalewaniu paliwa na stacjach samoobsługowych i do innych drobnych prac.

Zobacz również: Jak samemu wymienić tłumik?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »