REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Daewoo Lanos: przegląd układu wydechowego

Robert Kuśpiel
Daewoo Lanos. Fot.Newspress
Daewoo Lanos. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Usterki układu wydechowego skutkują głośną pracą silnika oraz zakłóceniami w pracy jednostki napędowej. W poniższym poradniku opisaliśmy kompleksową kontrolę układ wydechowego w Daewoo Lanos.

Każdy układ wydechowy ma odpowiednią wytrzymałość. Możemy być pewni, że na pewno nie wytrzyma do końca eksploatacji naszego auta. Jednak jak długo na posłuży zależy od tego w jakich warunkach będzie eksploatowany. Pokonując tylko i wyłącznie krótkie odcinki nasz układ nie ma szans na duży przebieg. Wbrew pozorom parkowanie auta na ulicy również potrafi przyspieszyć proces korozji.

REKLAMA

Zobacz też: Daewoo Lanos: kontrola układu hamulcowego

REKLAMA

W Daewoo Lanos najmniej narażona na działanie rdzy jest przednia rura razem z katalizatorem. To właśnie na tym odcinku gazy wylatujące z silnika mają temperaturę około 800 stopni. Na samym wylocie mają już od 300 stopni. Po wymieszaniu tych gazów z zebraną w tłumiku wodą powstaje rdza. Identyczne działanie ma sól, która używana jest . Kontakt rozgrzanego tłumika z zimną wodą również nie jest korzystny. Taka sytuacja doprowadza do powstania mikropęknięć. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (uderzenia kamieni) również przyczyniają się do obniżenia trwałości układu

Unosimy samochód i zaczynamy wykonywać kontrolę. Pierwszy krok to sprawdzenie wszystkich gumowych wieszaków układu. W przypadku Lanosa są to modele eksploatowane przez wiele lat więc zazwyczaj są one naderwane, sparciałe lub po prostu rozciągnięte. Jeżeli jest taka potrzeba to wymieniamy na nowe. Przechodzimy do sprawdzenia ogólnego stanu rur. Najlepiej zatkać tłumik za pomocą szmaty i odpalić auto. Nie powinno być widać żadnych przedmuchów. Jeżeli nasz samochód zgaśnie to układ jest szczelny w innym przypadku należy szukać nieszczelności.

W przypadku zlokalizowania korozji nie ma potrzeby wymieniać tego elementu, jeżeli dane miejsce nie jest przerdzewiałe na wylot. Prowadząc wymianę należy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Praca przy układzie wydechowym wymaga najczęściej użycia dużej siły. Ustawienie samochodu na podstawkach może być dosyć ryzykowne i doprowadzić do wypadku kiedy samochód z nich spadnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Daewoo Lanos: wymiana świec zapłonowych

Jeżeli będą poważne problemy z wykręceniem jednej ze śrub to nie należy się nadmiernie mocować, lepiej ją ukręcić i zamontować nową. Pamiętajmy, że w układzie wydechowym 99% połączeń jest mocno skorodowana. W celu rozłączenia ich najlepiej użyć młotka lub palnika. Podgrzewanie i opukiwanie zazwyczaj rozłącza wszystkie potrzebne elementy układu wydechowego.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA