reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > BMW seria 3 E46: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

BMW seria 3 E46: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany filtru paliwa w silniku wysokoprężnym w BMW E46 serii 3. Cała operacja nie jest trudna i wykonamy ją we własnym zakresie.

Wymianę filtru paliwa w BMW E46 należy wykonać co 30 000 kilometrów lub co roku. Jak wiadomo silniki Diesla są bardzo wyczulone na jakość paliwa. Odpowiednia filtracja pozwala na wytrącenie ewentualnych zabrudzeń. Cała operacja nie jest trudna i z powodzeniem damy sobie radę. Koszt zakupu filtra to wydatek około 60 – 100 złotych. Decydując się na materiał eksploatacyjny dobrej firmy należy liczyć się z wydatkiem rzędu górnej granicy.

Podczas pracy z paliwem nie należy wylewać go w dowolne miejsce. Składujemy je do jednego pojemnika i oddajemy do punktu utylizacji razem z zużytym filtrem.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana płynu hamulcowego

Co będzie nam potrzebne do wymiany?

  • Nowy filtr paliwa
  • Szmatki
  • Pierścienie uszczelniające
  • Pompka podciśnieniowa (ręczna) lub strzykawka
  • Klucze nasadowe

Silnik M47

Podobnie jak w przypadku pozostałych poradników naszą pracę podzielimy na poszczególne wersje silnikowe. Zaczniemy od tych, które były montowane do sierpnia 2001 roku. Mamy tutaj na myśli wersje 318d i 320d.  Przed rozpoczęciem wymiany wyjmujemy kluczyk ze stacyjki. Filtr znajduje się pod przednią maską. Za pomocą klucza nasadowego 27 odkręcamy obudowę filtru paliwa.

Wyjmujemy wkład i wycieramy wypływające paliwo za pomocą czystej szmaty. Wyrzucamy go do pojemnika, który oddamy do punktu utylizacji. Teraz musimy opróżnić obudowę filtru z paliwa, które się tam znajduje. Będzie nam do tego potrzebna ręczna pompka podciśnieniowa. Można ją kupić w serwisach aukcyjnych. Ceny są bardzo zróżnicowane. Jedną końcówkę przewodu pompki wsadzamy do obudowy a druga do pustego naczynia. Pompujemy tak, żeby paliwo nie przedostało się do pompki. Dobrą, tanią alternatywą jest odessanie paliwa za pomocą strzykawki. Narzędzie mniej profesjonalne jednak skuteczne.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: kontrola skrzyni biegów

Na koniec sprawdzamy czy nie ma zanieczyszczeń na dnie filtru. Jeśli są wycieramy je czystą szmatką, która nie pozostawia włókien. Montujemy nowy wkład filtru i dokręcamy górną obudowę pamiętając o użyciu nowej uszczelki. Teraz przekręcamy kluczyk w stacyjce jednak nie uruchamiamy silnika. W tym czasie pompa pracuje i napełnia filtr paliwa. Jednocześnie następuje odpowietrzenie całego układu. Sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków i uruchamiamy silnik.

Silnik M57

Ta część opisu będzie dotyczyć modelu 330d do sierpnia 2001. Podobnie jak w opisie powyżej wyjmujemy kluczyk ze stacyjki. Następnie zakrywamy alternator za pomocą folii. Teraz odkręcamy śrubę znajdującą się na górze filtru i odłączamy widoczne złącze, czujnik ciśnienie filtru paliwa oraz demontujemy opaski mocujące przewody paliwowe, po czym je również zdejmujemy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wymiana filtru paliwa w silniku Diesla w  BMW serii 3. Fot.Newspress
Wymiana filtru paliwa w silniku Diesla w BMW serii 3. Fot.Newspress

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama