reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Mercedes W124: kontrola automatycznej skrzyni biegów

Mercedes W124: kontrola automatycznej skrzyni biegów

W przypadku automatycznej skrzyni biegów stan oleju jest bardzo ważny dla jej prawidłowego funkcjonowania. W poradniku tym dowiesz się jak samemu sprawdzić i wymienić olej w automatycznej przekładni Mercedesa W124.

Odpowiedni poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów jest bardzo ważny dla prawidłowej i płynnej pracy przekładni. Ma ona specjalny bagnet w przedziale silnika, którym dokonujemy kontroli oleju jak i uzupełnienia jego poziomu. Kontrolę przeprowadzamy na rozgrzanym silniku. Temperatura oleju powinna wynosić ok. 80 stopni. W przypadku niższych lub wyższych wartości odczyt może nie być poprawny.

Ustawiamy samochód na równej powierzchni i pozostawiamy go na biegu jałowym przez ok. 2 minuty. Zaciągamy hamulec awaryjny i przystępujemy do kontroli automatycznej skrzyni biegów.  Wszystko wykonujemy na pracującym silniku. Wyjmujemy bagnet i odczytujemy stan. Poziom oleju powinien znajdować się obok znaku „Max” na wskaźniku. Do przecierania bagnetu używamy szmatek, które nie pozostawiają żadnych włókien.

Zobacz też:  Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?  

W przypadku konieczności uzupełnienia poziomu oleju pamiętamy, aby użyć tego samego rodzaju ATF. Różnica pomiędzy poziomem „Min” a „Max” wynosi 0.3l. Przekroczenie górnego wskaźnika może doprowadzić do wadliwej pracy automatycznej przekładni Mercedesa W124. Zabrania się uruchamiania silnika i holowania bez napełnionej skrzyni biegów. Po dolewce wciskamy pedał hamulca i przełączamy dźwignię biegów we wszystkie możliwe położenia.

Wymianę oleju należy przeprowadzać co 60 000km. Eksploatacja samochodu w trudnych warunkach skraca ten dystans o połowę. Najwięcej oleju potrzeba dla silnika 8 cylindrowego wysokoprężnego – 7.7l. Silnik 6 cylindrowy wysokoprężny oraz modele 230E, 250E i 250 wysokoprężny doładowany – 6l. Modele Mercedesa 6 cylindrowe benzynowe – 6.2l, natomiast 4 i 5 cylindrowe – 5.5l.

Ustawiamy dźwignię w pozycji „P” unosimy samochód i demontujemy dolną osłonę silnika. Ułatwi nam to znacznie całą operację. Podstawiamy pod skrzynię biegów puste naczynie na przepracowany olej. Wykręcamy korek spustowy z miski olejowej i zlewamy olej. Następnie obracamy wałem korbowym za koło pasowe do momentu, aż korek spustowy przy sprzęgle hydrokinetycznym znajdzie się nad otworem w kratce wentylacyjnej (kratka jest widoczna bez problemu) i również zlewamy olej.

Zobacz też:  Jak działa zautomatyzowana skrzynia biegów?  

Odkręcamy miskę olejową i wymontowujemy filtr oleju. Wkładamy nowy wkład, i przykręcamy miskę olejową stosując nową uszczelkę. Wyjmujemy bagnet i nalewamy przez lejek ok. 4l oleju. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go na biegu jałowym. Po chwili wlewamy brakującą ilość w zależności od typu silnika. Na postoju przełączamy skrzynię biegów w każde możliwe położenie. Udajemy się na jazdę próbną do momentu aż olej się dobrze rozgrzeje. Po powrocie sprawdzamy jego stan, ewentualne braki uzupełniamy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Odpowiedni poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów w Mercedesie W124 jest bardzo ważny dla prawidłowej i płynnej pracy przekładni.
Odpowiedni poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów w Mercedesie W124 jest bardzo ważny dla prawidłowej i płynnej pracy przekładni.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama