reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Słownik > Hamulce

Hamulce

Hamulce samochodowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: tarczowe, oraz bębnowe. Spotykane w niektórych starszych typach pojazdów hamulce taśmowe (działające na wał napędowy), używane jako hamulce postojowe, nie są już stosowane.

Hamulce samochodowe we współczesnych pojazdach dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: tarczowe i hamulce bębnowe. Spotykane w niektórych starszych typach pojazdów hamulce taśmowe (działające na wał napędowy), używane jako hamulce postojowe, nie są obecnie stosowane.

Z uwagi na zastosowanie dzieli się hamulce na trzy rodzaje:
– hamulce zasadnicze
– hamulce awaryjne
– hamulce postojowe.
Podczas jazdy w normalnych warunkach używa się wyłącznie hamulca zasadniczego, tylko w niektórych przypadkach, np. do celowego wprowadzenia pojazdu w poślizg, używa się hamulec postojowy, który w mniejszych samochodach pełni także funkcję hamulca awaryjnego.

Hamulec postojowy uruchamia się najczęściej dźwignią ręczną. W niektórych typach samochodów stosuje się zamiast niej specjalny dodatkowy pedał. Aby hamulec ten działał, nie jest konieczne stałe używanie siły przez kierowcę – można go zablokować na czas konieczny w dowolnym położeniu.

Hamulce awaryjne są całkowicie niezależne od hamulca zasadniczego, czasem z wyjątkiem samych elementów wykonawczych, czyli bębnów i szczęk lub tarcz i klocków hamulcowych. Uruchamia się je podobnie jak hamulce zasadnicze, lecz tylko w przypadku ich awarii, ponieważ ich długotrwałe i częste użycie jest niewskazane, poza tym zwykle mają one gorsze parametry, niż hamulce zasadnicze.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

Mechanizmy służące do uruchamiania hamulców dzielą się na stricte mechaniczne, hydrauliczne i pneumatyczne. W samochodach osobowych i niewielkich ciężarowych stosuje się wyłącznie mechanizmy hydrauliczne, z wyjątkiem hamulca postojowego, który z reguły jest uruchamiany mechanicznie, przy pomocy cięgieł. W dużych samochodach ciężarowych i autobusach stosuje się hamulce pneumatyczne lub hybrydę stanowiącą ich połączenie z hamulcami hydraulicznymi.

Zobacz też: Płyn hamulcowy

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama