| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Toyota Corolla E10: wymiana oleju silnikowego

Toyota Corolla E10: wymiana oleju silnikowego

Regularne wymiany oleju znacząco wpływają na stan naszego auta. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej w Toyocie Corolli E10.

Zużyty, zanieczyszczony i rozrzedzony olej powoduje szybsze zużycie silnika naszej Toyoty Corolli E10. Wymianę oleju należy przeprowadzić, co 10 tysięcy kilometrów lub nie rzadziej, niż co 12 miesięcy. Pierwszy krok to zebranie odpowiednich narzędzi i materiałów eksploatacyjnych.

Zobacz też: Toyota Corolla E10: kontrola i wymiana pasków klinowych

Co będzie nam potrzebne do wymiany oleju w Toyocie Corolli E10?

• Nowy olej
• Nowy filtr oleju
• Naczynie na pusty olej
• Klucz do filtru
• Zestaw kluczy nasadowych
• Czyste szmaty

Zobacz też: Jak często trzeba wymieniać filtr powietrza, czy można to zrobić samemu?

Całą operację wymiany oleju i filtra najlepiej przeprowadzać z pozycji podnośnika warsztatowego (platformy) lub kanału warsztatowego. Można również skorzystać z kobyłek jednak nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Wymiany należy dokonywać przy ciepłym silniku. Rozgrzany olej wypływa o wiele lepiej niż zimny. Odkręcamy korek wlewu oleju i zaczynamy pracę. Podkładamy puste naczynie na olej pod korek spustowy znajdujący się w misce olejowej.

Należy uważać żeby się nie oparzyć, rozgrzany olej jest bardzo gorący. Warto skontrolować napełnione naczynie czy nie występują w nim opiłki metalu. Wycieramy korek spustowy za pomocą czystej szmatki. To samo wykonujemy z powierzchnią miski olejowej. Zakręcamy korek spustowy. Robimy to bardzo delikatnie, żeby nie zerwać gwintu. Opuszczamy samochód na ziemię, jeśli korzystaliśmy z platformy warsztatowej.

Luzujemy filtr oleju za pomocą specjalnego klucza do filtrów. Pamiętajmy, że obracamy go przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Po oddzieleniu go od kadłuba silnika od razu obracamy go otworem do góry żeby nie wylewał się z niego olej. Za pomocą szmatki czyścimy dokładnie powierzchnie montażu filtru. Zwracamy uwagę, żeby nie pozostały żadne części uszczelki starego filtru.

Zobacz też: Mazda 323 IV: wymiana oleju silnikowego

Zakup nowego filtru to wydatek około 30 złotych. Jeśli chodzi o olej do Toyoty Corolli E10 producent zaleca 15W40, 10W30, 20W50. W zależności od silnika, jaki posiadamy potrzebne są nam następujące ilości oleju: dla silnika 1.3 – 2.9l, 1.6 – 3.1l, 1.8 – 3.8l. Polecamy materiały i płyny eksploatacyjne dobrych, sprawdzonych producentów. Smarujemy uszczelkę olejem i wciskamy ją na właściwe miejsce. Przykręcamy filtr ręką do momentu wyczuwalnego delikatnego oporu. Następnie dokręcamy go jeszcze o ¾ obrotu.

Wlewamy około 3 litry świeżego oleju, zakręcamy korek oleju. Czekamy kilka minut i sprawdzamy poziom oleju na bagnecie. Jeżeli jest na oznaczeniu „F” uruchamiamy silnik. Upewniamy się, ze nie ma wycieków oleju i gasimy silnik. Ponownie sprawdzamy stan poziomu oleju na bagnecie i uzupełniamy ewentualną różnicę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »