| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Okresowy przegląd samochodu - co poddać w nim szczególnej kontroli?

Okresowy przegląd samochodu - co poddać w nim szczególnej kontroli?

Określone zaniedbania w czynnościach serwisowych auta mogą doprowadzić do poważnych i kosztownych awarii. Oddając auto mechanikowi warto zwrócić mu uwagę na pewne czynności, które na skutek rutyny czy braku czas mogą być przez niego pominięte.

Mechanik nie zawsze pamięta o wszystkim

Oddając auto do mechanika można być przekonanym, że skontroluje on stan naszego auta i powiadomi o potencjalnych problemach z nim. Życie pokazuje jednak, że nie zawsze tak jest. Co gorsza, szansa, że auto zostanie podane profesjonalnej weryfikacji jest raczej niewielka. Powodem takiego stanu rzeczy najczęściej jest albo brak czasu na dokładny przegląd auta, albo niewystarczająca wiedza mechanika z zakresu rutynowej kontroli auta. Mechanik próbuje usunąć najczęściej tylko te usterki, które wskazał użytkownik pojazdu. Cześć winy za zaistniały stan rzeczy ponoszą jednak także właściciele pojazdów, gdyż nie godzą się oni płacić dodatkowo za przegląd auta, a jedynie za naprawdę auta.

Zobacz też: Jak wydawać mniej na utrzymanie samochodu?

Oddając auto do mechanika warto zwrócić mu zatem uwagę na to, by skontrolował on określone jego podzespoły. Może to w przyszłości ustrzec nas przed bardzo kosztownymi naprawami. Dla przykładu przetarta manszeta przegubu choć kosztuje kilkadziesiąt złotych potrafi doprowadzić do zniszczenia przegubu wartego nawet kilkanaście razy więcej.

Jakie elementy warto polecić szczególnej kontroli mechanika? Po pierwsze geometrię podwozia. Złe ustawienie kół zwiększa szybkość zużywania się opon oraz negatywnie odbija się na prowadzeniu pojazdu (zwiększone ryzyko poślizgu na mokrej nawierzchni).

Kontrola systemu klimatyzacji jest niezbędna dla zapewnienia sprawności chociażby jej sprężarki. Braki czynnika chłodzącego w układzie powodują ograniczenie jej smarowania, a w rezultacie jej zatarcie. Koszt nowej sprężarki to przeciętnie ok. 1200 zł.

Zobacz też: Dlaczego auta hybrydowe generują mniejsze koszty eksploatacji?

Niezwykle istotnym elementem auta, a właściwie jego silnika, jest układ rozrządu. W zależności od jednostki napędowej może ona być wyposażona albo w pasek, albo łańcuch rozrządu. Pasek należy wymieniać po określonym przebiegu lub czasie (nie rzadziej niż raz na 5 lat). Łańcuch teoretycznie nie wymaga wymiany, lecz w praktyce ulega on rozciąganiu, co w rezultacie może spowodować przeskoczenie rozrządu. Zerwanie paska lub zbytnie obluzowanie łańcucha w większości przypadków kończy się zniszczeniem silnika.

W ramach okresowego serwisu auta mechanik powinien także skontrolować luz zawory (o ile silnik nie ma hydraulicznej regulacji luzu). Jest to czynność nieco czasochłonna, ale mając auto z instalacją LPG powinno się ją dokonywać chociaż co 30 tys. km, a w autach bez LPG średnio co 60 tys. km. Jazda z nieskasowanym luzem zaworowym powoduje, że zawory nie przylegają właściwie do ścian swoich gniazd. Silnik traci kompresję, osiągi a zawory zaczynają się przegrzewać. W autach z instalacją LPG dość szybko dochodzi do nadpalania się zaworów i uszkodzenia głowicy.

Dobry stan techniczny auta zależy także od kondycji płynów, jakimi został zalany silnik i jego osprzęt. Warto zatem okresowo wymieniać płyn hamulcowy (co ok. 4 lata), chłodniczy (co 3 lata) czy serwa kierownicy (w zależności od stanu).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »