| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Jakie filtry są montowane we współczesnych samochodach?

Jakie filtry są montowane we współczesnych samochodach?


Podstawą do prawidłowego działania wielu samochodowych układów jest oczyszczenie czynnika przezeń przepływającego. Z tego powodu we współczesnych pojazdach znajdziemy szereg różnych filtrów, z których każdy wymaga okresowej wymiany.

Filtr powietrza

Wkład oczyszczający powietrze dostające się później do komory spalania wykonany jest z papieru i zabudowany jest na rurze dolotowej między wlotem powietrza, a kolektorem ssącym. Zwykle dostęp do filtra powietrza jest łatwy i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, więc użytkownik samochodu może skontrolować jego stan lub wymienić na nowy samemu. Okresy między wymianami znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu, ale jeżeli jest on eksploatowany w trudnych warunkach, należy ten interwał skrócić. Nie wymienienie filtra skutkuje nieprawidłową pracą silnika, a nawet bywa przyczyną awarii turbosprężarek. W samochodach sportowych lub tuningowanych spotkać się można z tzw. filtrem stożkowym. Nie wymaga on okresowej wymiany, lecz należy go regularnie czyścić i impregnować specjalnym środkiem w spreju. Tego typu filtr może wpłynąć na zmniejszenie oporów przepływu powietrza, ale ma również mniejszą skuteczność filtrowania.

Zobacz również: Jak działa zautomatyzowana skrzynia biegów?

Filtr oleju

Filtry oleju są zbudowane z papierowego lub syntetycznego materiału filtrującego, zwiniętego w harmonijkę i zamkniętego w metalowej puszcze. Aby filtr nie opróżniał się po wyłączeniu silnika, zawiera on zawór przeciwzwrotny. Ze względów ekologicznych metalowe obudowy ustępują miejsca tym wykonanym z tworzyw sztucznych, współpracujących z wymiennym wkładem. Na jakość filtra ma wpływ przede wszystkim długość materiału filtrującego, która w produktach z poszczególnych przedziałów cenowych może być bardzo różna. Filtr oleju zastępowany jest nowym zawsze przy okazji wymiany oleju silnikowego.

Zobacz też: Kiedy wymienić filtr powietrza?

Filtr paliwa

Największe znaczenie ma on w silnikach Diesla, w których oprócz filtrowania oleju napędowego ma za zadanie oddzielenie od niego wody. Ze względu na wrażliwość nowoczesnych układów wtryskowych podlega on częstej wymianie. W przypadku silników benzynowych filtr paliwa jest znacznie mniejszy i umieszcza się go zwykle pod podłogą pojazdu. Zatkany przez zanieczyszczenia filtr nie pozwala na przepływ paliwa, więc jazda jest wówczas niemożliwa. Samochody z instalacją LPG mają zwykle dodatkowe dwa filtry paliwa, jeden dla fazy ciekłej, a drugi dla fazy lotnej gazu.

Zobacz również: Jak będą wyglądać instalacje gazowe przyszłości?

Filtr kabinowy

Zadaniem filtra kabinowego jest zatrzymywanie pyłków i zanieczyszczeń dostających się do kabiny przez układ wentylacji. O jego zanieczyszczeniu świadczy nieprzyjemny zapach z kratek nawiewu oraz szybko parujące od wewnątrz szyby. Droższe wkłady filtrujące pokryte są cząsteczkami aktywnego węgla.

Osuszacz

Ten najmniej znany z wszystkich filtrów stosowanych w samochodach jest zabudowany między skraplaczem i parownikiem układu klimatyzacji. Oczyszcza on czynnik chłodniczy oraz odbiera z niego wilgoć. Osuszacz wymienia się co kilka lat.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W samochodach znajdziemy różnego rodzaju filtry  fot. Newspress
W samochodach znajdziemy różnego rodzaju filtry fot. Newspress

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »