REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dołączany napęd 4x4 i sprzęgło wielopłytkowe. Awarie są częste czy rzadkie?

Dołączany napęd 4x4 i sprzęgło wielopłytkowe. Awarie są częste czy rzadkie?
Dołączany napęd 4x4 i sprzęgło wielopłytkowe. Awarie są częste czy rzadkie?
Fot. Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Napęd 4x4 poprawia trakcję, wpływa na bezpieczeństwo i pozwala na… przekazanie większej mocy na koła. Czy jednak proste układy ze sprzęgłem wielopłytkowym są awaryjne? To właśnie sprawdzimy dziś.

Dołączany napęd 4x4 to jedno ze współczesnych dobrodziejstw technologicznych. Układ w trudnych warunkach drogowych jest w stanie przekazać moment obrotowy na dodatkową oś napędową dla poprawy poziomu trakcji. Z drugiej strony rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze od stałego napędu, a także w mniejszym stopniu wpływa na spalanie silnika oraz wagę pojazdu. I choć układy wyposażone w sprzęgło wielopłytkowe mimo wszystko cieszą się dobrą trwałością, z czasem w układzie mogą pojawić się pewne problemy. Jakich usterek spodziewać się w dołączanym napędzie 4x4?

REKLAMA

Sprzęgło wielopłytkowe - co w razie przegrzania?

REKLAMA

Głównym problemem układów wyposażonych w sprzęgło wielopłytkowe jest przegrzanie mechanizmu. Dzieje się tak chociażby wtedy, gdy kierowca wykonuje autem trudniejsze zadania terenowe. Dołączany napęd 4x4 nie jest do nich dostosowany! W efekcie temperatura w sprzęgle wielopłytkowym rośnie w sposób zdecydowany, przez co przegrzewa się nie tylko olej, ale i uszczelniacze. Uszczelki pod wpływem ciepła twardnieją, a układ rozszczelnia się - przez to sprzęgło zaczyna się uślizgiwać w czasie jazdy i potęgowany jest wzrost temperatury w jego wnętrzu.

Poważne przegrzanie sprzęgła wielopłytkowego jest awarią dość poważną. Wymaga w pierwszej kolejności rozebrania mechanizmu. Konieczne jest czyszczenie jego elementów, wymiana uszczelnień oraz zalanie układu świeżym olejem. Dołączane układy 4x4 w postaci np. Haldexa są wrażliwe jednak nie tylko na temperaturę, ale i sposób obsługi. Bardzo podobne skutki jak w przypadku przegrzania - tj. szarpanie i zrywanie napędu - można uzyskać w sytuacji, w której kierowca zbagatelizuje konieczność wymiany oleju w układzie.

Zobacz również: Sprzęgło wielopłytkowe, czyli serce dołączanego napędu 4x4

Dołączany napęd 4x4 - co ile wymieniać olej?

REKLAMA

Co ile serwisować napęd 4x4? Zalecenia producentów samochodów są bardzo różne. Część nakazuje przeprowadzenie przeglądu olejowego co 30, a część co 150 tysięcy kilometrów. Co więcej, koszty procedury wcale nie muszą być wysokie. Tak znane są układy, w którym wymiana smarowidła potrafi kosztować nawet 900 złotych, ale znane są też takie, w których wizyta w warsztacie nie powinna być droższa niż 150 - 200 złotych. Serwis dołączanego napędu 4x4 jest ważny z jeszcze jednego powodu. To tak naprawdę jedna z podstawowych procedur diagnostycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas wymiany oleju w sprzęgle wielopłytkowym i napędzie 4x4 kierowca może zobaczyć barwę starego smarowidła. Jeżeli to będzie w miarę klarowne, układ przeniesienia napędu z całą pewnością jest w stu procentach sprawny. W sytuacji, w której olej z wymiany na wymianę staje się ciemniejszy, ewentualnie ma barwę całkowicie czarną, właściciel samochodu nie powinien dłużej czekać. Konieczna jest wizyta w warsztacie i przeprowadzenie dokładnego czyszczenia wnętrza sprzęgła wielopłytkowego wraz z wymianą uszczelnień.

A co gdy w sprzęgle wielopłytkowym padnie pompa?

O ile rozebranie sprzęgła i jego czyszczenie nie powinno być droższe niż kilkaset złotych, o tyle zdecydowanie drożej zakończą się awarie sterowania w dołączanym napędzie 4x4. Szczególnie mowa o sprzęgłach elektrohydraulicznych, w których do przekazywania mocy na cztery koła konieczna jest pompa. Nowy mechanizm tłoczący zazwyczaj kosztuje od 800 do 1300 złotych - to cena obowiązująca poza ASO. W przypadku autoryzowanych stacji obsługi kompletna naprawa - opierająca się często na wymianie kompletnego zestawu elementów - potrafi kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA