reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Nadwozie > Prawidłowe mycie karoserii samochodu

Prawidłowe mycie karoserii samochodu

Przedstawiamy, gdzie, czym i w jaki sposób umyć samochód aby dobrze się prezentował, a jego lakier był zabezpieczony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Wybór miejsca mycia samochodu

Aby nasze auto nabrało upragnionego blasku, niezbędne jest przede wszystkim prawidłowe wybranie miejsca, w którym je umyjemy. Należy pamiętać, że ze względów prawnych, nie zawsze możemy umyć samochód na terenie własnej posesji. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług komercyjnej myjni. Mycie auta na własnym podwórku może skończyć się mandatem, bowiem wiele gmin, na podstawie Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wprowadza zakaz tego typu działań na swoim obszarze(bądź wyraźnie je ogranicza). Zazwyczaj wymagane jest aby powstające ścieki, odprowadzane były bezpośrednio do kanalizacji miejskiej, bądź do specjalnych zbiorników bezodpływowych(np. przydomowych szamb).

Zobacz też: Jak chronić lakier w okresie zimowym?

Myjnia ręczna czy automatyczna?

Wybór myjni automatycznej to dla wielu kierowców ogromna wygoda. Po pierwsze, jest to usługa wykonywana szybko a po drugie, nie wymaga od właściciela pojazdu nadmiernego wysiłku fizycznego. Niestety, poważną wadą tego typu myjni są nagminne przypadki zaniedbywania przez ich właścicieli prawidłowej konserwacji ich urządzeń czyszczących(zwłaszcza szczotek), czego rezultatem może być powstanie na karoserii naszego auta kolistych rys. Poza tym, nawet jeśli szczotki na myjni będą nowe a nasze auto będzie silnie zabrudzone piaskiem i błotem, wstępne mycie nie zdoła w pełni usunąć pozostałego na lakierze piachu. W rezultacie szczotki czyszczące rozetrą po karoserii drobinki piasku i również uszkodzą powierzchnię lakieru.

Drugą alternatywą są ręczne myjnie bezdotykowe, które wyposażone są w wysokociśnieniowe myjki. Choć nie uszkodzą one naszego lakieru to jednak ich wadą jest brak możliwości używania przez ich użytkowników gąbek czy szczotek czyszczących podczas mycia. W konsekwencji efekt takiego czyszczenia lakieru, często pozostawia wiele do życzenia.

Zobacz też: Czy warto wymienić szybę na nową a jeśli tak, to kiedy to zrobić?

Optymalna pora mycia samochodu

Jeśli jednak dysponujemy odpowiednim miejscem, by samodzielnie umyć swoje auto pamiętajmy o kilku sprawach. Istotne jest by całą operacje przeprowadzać najlepiej na utwardzonej nawierzchni, odizolowanej od ziemi(piachu). Po drugie, nie należy czyścić karoserii samochodu w pełnym słońcu, bowiem na nagrzanym nadwoziu pozostaną wyraźne zacieki. Karoseria pojazdu musi być schłodzona, dlatego mycie auta najlepiej wykonać z rana bądź pod wieczór. Pamiętajmy, że samochód musi znajdować się w cieniu. Istotna jest także temperatura. Jeśli zamierzamy auto woskować to pamiętajmy, że należy to robić gdy temperatura na powietrzu jest nie mniejsza niż 15-stopni Celsjusza. Mycia auta na mrozie to także kiepski pomysł, dlatego lepiej w takim przypadku oddać auto w ręce fachowców.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama