REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć?

Jakubowski Ryszard
Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć? Fot. Fotolia
Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karoserie samochodów są narażone na przeróżne zanieczyszczenia, z których nie wszystkie dają się usunąć przy pomocy nawet najsilniejszych detergentów i gorącej wody. Należą do nich plamy z żywic roślinnych, ptasich odchodów, mas bitumicznych, a także pozostałości po kwaśnych deszczach w rejonach o dużym uprzemysłowieniu.

REKLAMA

Niestety, szampony samochodowe nie zawsze są w stanie usunąć plamy z zanieczyszczeń przemysłowych, które przeniknęły do wnętrza mikroporów lakieru karoseryjnego. Można je usunąć jedynie przy pomocy specjalnych past do polerowania karoserii, zawierających dodatek bardzo drobnoziarnistych substancji ściernych. Nie ma jednak żadnych gwarancji, że użycie takich past nie spowoduje zmatowienia lakieru. Jeśli nie potrafimy sami przeprowadzić polerowania i nie mamy potrzebnego sprzętu, lepiej jest skorzystać z pomocy fachowca. Możemy też zakupić specjalną gąbkę do polerowania lakieru i pastę. Gąbkę taką zakłada się na wiertarkę, jeśli jednak nigdy tego nie robiliśmy, lepiej jest spolerować lakier ręcznie, bez wiertarki. Na resztki po plamach powinno wystarczyć.

REKLAMA

Najważniejsza rzecz to szybka reakcja: im dłużej pozwolimy zabrudzeniu oddziaływać na lakier, tym trudniej będzie się ich pozbyć i bardziej uszkodzą one powłokę lakierniczą.  Unikajmy też mocnego szorowania lakieru ostrą stroną gąbki lub szczotką, możemy bardzo łatwo porysować lakier.

Zobacz też: Czy kolor auta może wpływać na jego osiągi? Ile waży lakier samochodowy?

Zanieczyszczenia żywicami roślinnymi można dość łatwo zmyć przy pomocy ściereczki, zwilżonej olejem napędowym lub benzyną, z zachowaniem ostrożności, ponieważ substancje te są łatwo palne. Lepsze rezultaty daje mycie plam dowolnym płynem, przeznaczonym do usuwania etykiet samoprzylepnych. Płyny te mogą jednak zmyć także lakier, o ile nie jest to lakier utwardzany chemicznie lub termicznie. Przed ich zastosowaniem należy w niewidocznym miejscu wykonać próbę, aby mieć pewność że wraz z uporczywą plamą nie zostanie usunięty także lakier znajdujący się pod nią i w jej pobliżu. Lakier samochodowy jest obojętny za to na środki na bazie alkoholu.

Zobacz też: Naprawy blacharskie: jakie uszkodzenia karoserii i lakieru naprawić w pierwszej kolejności?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Plamy z mas bitumicznych powstają często podczas bardzo silnych upałów, kiedy rozgrzany asfalt osiąga stan półpłynny i jest wyrzucany spod kół mijanych pojazdów. Niekiedy mogą pochodzić z rozgrzanej w słońcu smoły, wypełniającej dylatacje między płytami tworzącymi drogę. Zmywa się je dość łatwo olejem napędowym, a często nawet dowolnym tłuszczem spożywczym, w którym one się częściowo rozpuszczają. Miejsce po usuniętej plamie należy potem starannie umyć gorącą wodą z dodatkiem silnego detergentu, aby usunąć resztki rozpuszczalnika.

Największe problemy stwarza usunięcie z karoserii plam, powstających w wyniku agresywnego działania kwaśnych deszczów, które są zanieczyszczone bardzo często pyłami przemysłowymi, sadzą i innymi trudno usuwalnymi substancjami. Dlatego plamy takie należy usuwać natychmiast po ich powstaniu, a więc z chwilą gdy ustanie opad kwaśnego deszczu. Karoserię należy myć wówczas roztworem wodnym detergentu o odczynie zasadowym dla zneutralizowania resztek kwasu. Ogromna większość szamponów samochodowych odpowiada temu kryterium. Pod żadnym pozorem nie wolno dodawać do przygotowanej kąpieli ani kwasu fosforowego, ani nawet zwykłego octu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA