| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Nadwozie > Jakie uszkodzenia samochodu mogą spowodować zwierzęta?

Jakie uszkodzenia samochodu mogą spowodować zwierzęta?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele uszkodzeń naszego samochodu może być spowodowanych przez towarzyszące od zawsze człowiekowi, zwierzęta.

Największe uszkodzenia powstają po kontakcie pojazdy z dużym zwierzęciem, przy wysokiej prędkości jazdy. Tego typu wypadki zdarzają się głównie w porze godowym mieszkańców lasu, czyli wiosną i mogą prowadzić do mocnego rozbicia samochodu, a nawet urazów poruszających się nim osób.

Ponieważ prędkość 50 km/h wystarczy, aby w czasie zderzenia jego energia wynosiła 25-krotność masy zwierzęcia, to nawet z pozoru niewielka kolizja z psem może spowodować konieczność naprawy blacharskiej naszego samochodu. Tego typu zdarzeń ciężko jest uniknąć, ponieważ nierzadko zwierzęta pojawiają się przed maską pojazdu na tyle późno, że ma czasu na jakąkolwiek reakcję, mimo to poruszając się w okolicach lasu, warto zachować wzmożoną ostrożność. 

Zobacz też: Gdzie serwisować i naprawiać auto?

Nie do końca jest jednak prawdą, że im większe jest zwierzę, tym więcej szkód może ono wyrządzić. Trwałe ślady na karoserii samochodu mogą pozostawić również rozbijające się o nie owady oraz ptasie odchody. Twardsze od lakieru, chitynowe pancerzyki latających insektów zderzając się z nadwoziem powodują powstawanie mikropęknięć niewidocznych gołym okiem. Sprzyja to przyspieszonemu rozwojowi ognisk korozji. Resztki owadów należy na bieżąco usuwać za pomocą miękkiej szmatki i specjalnych środków w spreju, które rozpuszczają uporczywe zanieczyszczenia. Jeżeli chodzi o ptasie odchody, to szczególnie niebezpieczne są te, wydzielane przez ptaki mięsożerne. Pozostawienie kwaśnych ekskrementów na lakierze samochodu już po kilku dniach może spowodować jego trwałe odbarwienie.

Wiele uszkodzeń samochodów, często nie pozwalających nawet na jego uruchomienie powodowane są przez kuny. Niewielkie zwierzęta podgryzają wiele elastycznych przewodów i kabli pod maską pojazdu, lubią również niszczyć maty wygłuszające. Na atak kun są narażeni szczególnie ci kierowcy, który parkują swoje pojazdy w okolicach kontenerów na śmieci. Ponieważ kuny boją się psów, czasami można je odstraszyć umieszczając w komorze silnika woreczek z psią sierścią.

Zobacz też: Jak wybrać wycieraczki?

W samochodach znajdziemy również zagrożenie ze strony organizmów, których nie widać gołym okiem. Są to głownie roztocza i grzyby, a ich działalność wyrządza szkody nie tyle samym pojazdom, co ludziom z nich korzystającym. Odchody roztoczy są bardzo silnym alergenem i mogą wywołać objawy kataru alergicznego. Aby ustrzec się roztoczy należy często odkurzać wnętrze pojazdu, a radą na grzyby i inne drobnoustroje jest regularna wymiana filtra kabinowego, połączona z czyszczeniem przewodów wentylacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »