| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Czyszczenie wnętrza auta

Czyszczenie wnętrza auta

Czyszczenie dywaników i wnętrza samochodu jest standardową czynnością każdego użytkownika samochodu. Co zrobić, aby ta czynność nie była syzyfową pracą?

Oto kilka przydatnych wskazówek, jak wyczyścić najbardziej zabrudzone części wyposażenia naszych pojazdów i przygotować perfekcyjnie nasz pojazd do dalekiej podróży. Czyszczenie dywanu i wnętrza samochodu stawia przed nami potrzebę odplamienia różnych substancji tj. olejów, martwych robaków i pozostałości po jedzeniu. Wiele z nich jest pochodzenia organicznego i ich usunięcie musi być przeprowadzone przy pomocy środków alkalicznych. Niektóre substancje, takie jak krew wymagają specjalnych środków dezynfekujących.

Zobacz również: Jak wyczyścić tapicerkę?

Nieorganiczne zabrudzenia zwykle znajdujemy na karoserii naszych pojazdów i usuwane one muszą być za pomocą kwasotwórczych substancji. Zaś usunięcie substancji na bazie wody, np. kawy czy kakao, nie jest zbyt trudne, musimy użyć tylko odpowiedniego środka. Są też plamy mieszane np. na bazie wody i oleju. Nasze sprzątanie zacznijmy od odkurzenia dywaników oraz wnętrza. Pamiętajmy, aby wszystko było maksymalnie suche, zanim podejmiemy się odkurzania.

Dla najlepszego efektu zacznijmy od wyczyszczenia tablicy rozdzielczej, drzwi od wewnątrz i innych elementów znajdujących się w środku. Najlepiej używajmy do tego gorącej wody. Możemy wykorzystać również ściereczki z mikrofibry. Wyczyśćmy wszystkie powierzchnie do sucha przy użyciu ręcznika bądź mikrofibry.

Ważnym krokiem jest pielęgnacja wnętrza odpowiednim preparatem. Jeśli tego nie zrobimy nasz efekt szybko przestanie być zauważalny i wnętrze zacznie się na nowo brudzić. Dobrym elementem, od którego zaczniemy czyszczenie wnętrza jest sprzątnięcie dywaników i mat. Na nich zbiera się najwięcej brudu, piachu czy żwiru, dlatego odkurzanie ich na końcu było by bezsensowne i skazało by nasze sprzątanie na fiasko. Po wykonaniu tych czynności będziemy mogli przejść do dalszych porządków naszego samochodu. Dywaniki należy myć gorącą wodą. Najpierw należy wyczyść gumową szczotką wszystkie dywaniki, a potem porządnie je poodkurzać.

Wszelkie plamy należy usunąć za pomocą odpowiedniego sprayu. Wyczyścić jeszcze raz na mokro dywanik przy użyciu detergentu. Następnie wypolerować dywanik przy użyciu produktu konserwującego – wówczas materiał zwiększy wytrzymałość swojej struktury. Innym i stałym problemem związanym z czyszczeniem wnętrza samochodu jest usuwanie włosów i sierści zwierząt. Aby skutecznie to zrobić, należy przeczyścić dywaniki i siedzenia odkurzaczem. To pozwoli na usunięcie większych partii sierści czy włosów.

Zobacz również: Jak zreperować rozdartą tapicerkę?

Następnie za pomocą detergentu powinniśmy przeczyścić zabrudzone powierzchnie na mokro. Po wyschnięciu raz jeszcze musimy wyczyścić powierzchnie odkurzaczem. Włosy powinny zniknąć z dywaników bez żadnego kłopotu. Pielęgnacja i czyszczenie wnętrza samochodu powinno odbywać się według określonego schematu i powinno być czynnością efektywną. Czynność ta powinna być rozpoczynana od dywaników a kończona na tapicerce. Zapewni to skuteczną pracę i sprawi, że Twój samochód będzie lśnił.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »