| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Co Polacy myślą o obowiązku jazdy na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS

Co Polacy myślą o obowiązku jazdy na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS

Badania opinii społecznej dotyczące obowiązku jazdy na światłach przez cały rok zostały zrealizowane przez Pracownię Badań Społecznych GfK Polonia w ramach badań cykliczne przeprowadzanych co 2 tygodnie na reprezentatywnej grupie Polaków od 15 roku życia.

Dla uzyskania reprezentatywnej grupy kierowców (ok. 50% dorosłych Polaków prowadzi jakiś pojazd) badania zrealizowano w dwóch turach:

  • I tura w dniach 2-6 października 2008 roku,
  • II tura 16-20 października 2008 roku.

W badaniu zadano 5 pytań. Oprócz pytania o stosunek do istniejących i proponowanych przepisów, respondentów spytano również o ich zdanie na temat wpływu jazdy z włączonymi światłami w dzień na zagrożenia na drodze oraz warunki poruszania się po drogach. Zbadano również opinię respondentów na temat ewentualnego wzrostu kosztów eksploatacji pojazdu, spowodowanych jazdą z włączonymi światłami w dzień. Wyniki badania wykazały, że większość Polaków (58%) popiera wprowadzenie obowiązku jazdy z włączonymi światłami w dzień przez cały rok.

Zobacz też: Czy dzięki obowiązkowi jazdy na światłach przez cały rok Polskie drogi są bezpieczniejsze? Pełna analiza eksperta ITS

Rozwiązanie to przez większość uczestników ruchu (63%) jest postrzegane jako skuteczny środek poprawy bezpieczeństwa, który bardziej pomaga uczestnikom rozpoznać zagrożenie niż przeszkadza w obserwacji. Przy czym jest to opinia zarówno kierowców jak i pieszych. Zdaniem respondentów główną wadą tego rozwiązania są podwyższone koszty spowodowane zwiększoną częstotliwością wymiany żarówek i dodatkowym zużyciem paliwa.

Zobacz też: Obowiązek jazdy na światłach przez cały rok: doświadczenia zagraniczne. Analiza eksperta ITS

Bardzo znamienny jest fakt, że przeciwnicy jazdy z włączonymi światłami w dzień protestują przede wszystkim ze względu na zwiększone koszty eksploatacji, a w mniejszym stopniu ze względu na niską skuteczność i uciążliwość. Podobne wyniki uzyskano w dwóch innych, niezależnych badaniach opinii społecznej (OBOP, GfK Polonia).

Warto zauważyć, że poparcie społeczne dla obowiązku jazdy z włączonymi światłami jest zbieżne z opiniami ekspertów, natomiast w niektórych kwestiach szczegółowych opinie badanych są dalekie od obiektywnych danych (np. skala dodatkowego zużycia paliwa czy żarówek).

Czytaj także

Ekspert:

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Autor:

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Co Polacy myślą o obowiązku jazdy na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS Fot. Fotolia
Co Polacy myślą o obowiązku jazdy na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »